Autosuv.sk

Ostatné

(Ne)šikovné metódy vyhýbania sa plateniu známky by mohli fungovať aj u nás

Diaľničné poplatky sa už tretí rok na Slovensku vyberajú cez internet. Elektronická diaľničná známka má však tiež svoje slabiny. Zistili sme, ako sa vyhnúť diaľničným poplatkom.
(Ne)šikovné metódy vyhýbania sa plateniu známky by mohli fungovať aj u nás

Diaľničné poplatky sa už tretí rok na Slovensku vyberajú cez internet. Elektronická diaľničná známka má však tiež svoje slabiny. Zistili sme, ako sa vyhnúť diaľničným poplatkom.

"Kedysi som v hypermarkete nakúpil za 5 korún plný košík potravín. Potom nainštalovali tie hlúpe kamery." Tento vtip pozná azda každý a s diaľničnými poplatkami to nebolo inak. Kto chcel kedysi jazdiť po diaľnici načierno, jednoducho si nekúpil známku a dúfal, že ho nezastaví policajná hliadka. Od konca roka 2015 však máme kamery už aj na cestách. Národná diaľničná spoločnosť vás tak skontroluje vždy, keď prejdete cez kontrolnú bránu. Bez ohľadu na to, či sa vám to páči alebo nie. Už to vyzeralo, že si Slováci budú musieť začať platiť poplatky zodpovedne, keď v tom k nám z USA prišiel skvelý nápad, vďaka ktorému svoj život čierni pasažieri nebudú musieť zmeniť.

V Amerike totiž prišli na to, že pokiaľ vám systém nedokáže prečítať evidenčné číslo, nevystaví vám faktúru. Vodiči preto začali vymýšľať spôsoby, ako spraviť značku nečitateľnou. Nápadov je naozaj neúrekom. Od znečistenia, cez prepracované mechanizmy až po uletené a krkolomné kaskadérske kúsky.

zdroj: Youtube.com

Či je možné podobné triky využiť aj na slovenských cestách, sme sa pýtali hneď na niekoľkých miestach. Spoločnosť SkyToll a.s. a Národná Diaľničná Spoločnosť a.s. sa vyjadrili, že je vyjadrenie k fungovaniu systému v kompetenciách polície. K oficiálnemu stanovisku sme sa dostali až na prezídiu policajného zboru Slovenskej republiky.

Podľa slov hovorkyne mjr. Ing. Denisy Baloghovej nie je účelové marenie kontroly diaľničnej známky v zákone nijak upravované. Dokonca, ak vášmu autu kamera nedokáže prečítať EČV, v systéme nevystaví zápis o neúspešnej kontrole. Správcovia by sa teda o vašom počínaní dozvedeli iba pri manuálnom prezeraní záberov z kamier.

I v tomto prípade je to však o tom, že všetko sa dá len pokým vám na to neprídu. Netreba totiž zabúdať na to, že aj keď samotné marenie kontroly nie je pokutovateľné, za nečitateľnú ŠPZ vám hrozia vysoké sankcie a cestné hliadky s kamerami na diaľniciach sa vyskytujú stále. Podľa §123 zákona č. 8/2009 o cestnej premávke musí byť EČV za každých okolností riadne čitateľné a nesmie ho nič prekrývať. V prípade nečitateľnosti vám v najhoršom prípade hrozí zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na dva roky a pokuta 300 eur. Takéto konanie preto určite neodporúčame.

Tagy

Pokračovať v čítaní