Autosuv.sk

Ostatné

Nissan IMx: Elektrický koncept budúcnosti

Iba prednedávnom sme informovali o tom, že automobilka začala odhaľovať niektoré dizajnové prvky nového elektrického crossoveru. Dnes už o novom koncepte IMx vieme takmer všetko.
Nissan IMx: Elektrický koncept budúcnosti

Iba prednedávnom sme informovali o tom, že automobilka začala odhaľovať niektoré dizajnové prvky nového elektrického crossoveru. Dnes už o novom koncepte IMx vieme takmer všetko.

Moderná história automobilov ešte netrvá ani 200 rokov a ľuďom sa napriek tomu podarilo premeniť tieto stroje z lavíc s tromi kolesami na dizajnové kúsky schopné samostatnej jazdy bez pričinenia šoféra. Iste, legislatíva túto možnosť zatiaľ striktne vylučuje, no koncept IMx ju ponúka spolu s ďalšími inováciami. Nový koncept IMx od japonskej automobilky Nissan je elektrickým crossoverom, ktorý so sebou prináša hneď niekoľko významných technologických vylepšení. Bol predstavený na tohtoročnom autosalóne v Tokiu, kde vyvolal veľký rozruch.

Minimalistický dizajn

"V jednoduchosti je krása" hovorili naši predkovia už dlhé stáročia pred nami. Dnes sa týmto mottom riadia autombilky po celom svete a Nissan nie je výnimkou. S ohľadom na to, že koncept je navrhovaný na úplne autonómnu jazdu, dizajnéri nemali potrebu zakomponovať informačný systém vodiča do palubnej dosky a automobilu na prvý pohľad chýba akýkoľvek displej. Tie sú súčasťou obloženia, ktoré pôsobí, akoby bolo z dreva. Na stredovom tuneli sa okrem lakťovej opierky nachádza aj dotyková plocha, ktorou sa tieto systémy ovládajú. Na mieste vodiča sa nachádzajú aj provizórne pedále s volantom. Je to na jednej strane preto, aby sa koncept dal presúvať, ale aj preto, lebo tie budú "povinnou výbavou" každého autonómneho auta aj v prípade, ak by úrady najvyšší stupeň autonómnej jazdy povolili.
zdroj: Nissan via Albumizr

Vzhľadom na to, že ide stále iba o koncept, upustili dizajnéri od nutných "zohavovačov" vizualizácií, akými sú napríklad bezpečnostné pásy alebo spätné zrkadlá Pokusy o presadenie displejov namiesto zrkadielok sme už mohli vidieť v koncepte Citroen C Aircross, vo Volkswagene XL1, ale aj v mnohých iných vizualizáciách. Na základe skúseností teda vieme, že bočné strany bez výbežkov budú ešte dlhú dobu len mokrým snom dizajnérov. Ak by sa IMx v dohľadnej dobe dostalo aj do produkcie, iste by boli zavádzajúce aj pneumatiky, ktoré by realita tiež ovplyvnila.

Inteligentná technológia

Nový koncept sa vo svojich technológiách opiera o balíček Nissan Intelligent Mobility, ktorý pozostáva z troch častí. Nissan Intelligent Driving súvisí so samotnou jazdou. Jeho súčasťou je aj technológia ProPILOT, ktorej prvú verziu predstavila automobilka v novom Nissane Leaf. Ide o súhrn asistentov, ktoré napomáhajú k bezpečnejšej jazde. V IMx by sa mal ProPILOT starať o celú autonómnu jazdu vrátane senzorov, ale aj samotného riadenia.

Nissan Intelligent Power je druh elektrického pohonu, ktorý je lineárny, silný, ale zároveň jemný. Podľa automobilky nejde iba o presun na elektrický druh pohonu. Ten je totiž tiež potrebné prispôsobiť a vyladiť tak, aby polslúžil presne na to, čo od neho v danom momente očakávate. Pre IMx to znamená motory s výkonom 320 kW,  700 Nm točivého momentu a dojazd neuveriteľných 600 kilometrov.

Technológiu Nissan Intelligent Integration sa automobilka snaží pozdvihnúť význam áut pre spoločnosť na vyššiu úroveň. Mali by predstavovať nielen dopravné prostriedky, ale aj samostatne fungujúce jednotky. I keď teraz už automobilka zachádza do skutočne ďalekého sci-fi, jej snom je napríklad, aby automobil dokázal prísť vyzdvihnúť svojho pána na letisko alebo sa sám odparkovať a na zavolanie prísť presne tam, kam treba. To by okrem prínosu pre majiteľa malo obrovský prínos aj pre spoločnosť. Autá by napríklad mohli majiteľa odviezť do práce a potom sa ísť odparkovať mimo mesta. Uvoľnilo by sa tak množstvo priestoru pre ľudí na miestach, ktoré sú pre ľudí určené. Okrem toho hovorí Nissan aj o budúcnosti spočívajúcej v bezdrôtovom nabíjaní. V prípadoch potreby by dokonca mohol automobil poslúžiť ako prechodný zdroj energie.


Dá sa povedať, že až na balíček Nissan Intelligent Integration nejde o hudbu až tak vzdialenej budúcnosti. Napriek všetkým možnostiam dnešného sveta je IMx stále iba konceptom, a tak nám neostáva nič iné, iba sa tešiť na inteligentnejšiu budúcnosť.

Tagy

Pokračovať v čítaní

link