Autosuv.sk

Ostatné

Nissan Navara Dark Sky mieri na hviezdy

Nissan Navara Dark Sky je mobilné laboratórium s teleskopom, ktorý umožňuje robiť pozorovania vesmíru z ťažko dostupných miest bez svetelného smogu.
Nissan Navara Dark Sky mieri na hviezdy

Nissan Navara Dark Sky je mobilné laboratórium s teleskopom, ktorý umožňuje robiť pozorovania vesmíru z ťažko dostupných miest bez svetelného smogu.

Spôsobov, ako zaujať, je veľa. Nissan sa pokúsil upriamiť pozornosť na svoj model Navara trochu nezvyčajne. V spolupráci s Európskou kozmickou agentúrou (ESA) vyvinul koncepciu mobilného astronomického laboratória so špičkovým teleskopom, ktorý je porovnateľný s teleskopmi v hvezdárňach. ESA mapuje hviezdy s presnosťou pomocou satelitu Gaia, ktorý už zaznamenal viac než miliardu hviezd. Koncept Nissan Navara Dark Sky podporuje tento projekt tým, že umožňuje astronómom robiť následné pozorovania vesmíru z ťažko dostupných miest s tzv. „tmavou oblohou“, kam nezasahuje svetelný smog mestských oblastí.

Nissan Navara Dark Sky
Nissan

Celé zariadenie je umiestnené v terénnom prívese, ale s teleskopom to nie je jednoduché ako s prevozom bežného materiálu. Vďaka spolupráci s ESA udržuje modul prívesu špeciálnu chladenú atmosféru, ktorá umožňuje, aby teleskop pri preprave na akékoľvek miesto zostal stabilný a skalibrovaný na optimálnu teplotu. Navara i príves sú vybavené prenosnými akumulátormi, pochádzajúcimi z elektromobilov. Vo výbave nechýba ani inteligentný asistent pripojenia k prívesu, ktorý ovláda riadenie, brzdový aj plynový pedál. Menšími úpravami prešlo i samotné vozidlo, ktoré je vyššie položené nad cestou. Radarové senzory a kamery slúžia v tomto prípade aj na to, aby identifikovali vhodné miesto na zaparkovanie a stabilizáciu prívesu.

Nissan Navara Dark Sky (24 obrázkov v galérii)

Dizajn konceptu Nissan Navara Dark Sky je inšpirovaný vesmírom. Tmavá farebná schéma exteriéru využíva parametrické vzorce s motívmi hmlovín. Interiér prepája motív tmavej nočnej oblohy s oranžovými odtieňmi zapadajúceho slnka. Reflexné oranžové lemovanie sedadiel tiež zlepšuje viditeľnosť vnútri vozidla a eliminuje potrebu bieleho osvetlenia, ktoré by narúšalo nočné videnie astronómov. Pretože ľudský zrak je najmenej ovplyvnený červeným svetlom, využívajú vozidlo i príves výhradne červené osvetlenie, aby počas pozorovania nedochádzalo k vizuálnemu rušeniu.

Tagy

Pokračovať v čítaní

link