Autosuv.sk

Ostatné

Nissan: Niektorým kolíziám sa nevyhne ani autonómne auto

Japonský výrobca ukázal novú generáciu asistenčných systémov ProPilot, ktoré budú plne autonómne. Ani takýto systém však nedokáže zabrániť všetkým nehodám.
Nissan: Niektorým kolíziám sa nevyhne ani autonómne auto Nissan

Nissan ukázal budúcu generáciu svojich asistenčných systémov ProPilot. Nová technológia sa spolieha na novú generáciu lidarov, kamier a radarov. Výsledkom je plne autonómne vozidlo. Nissan techniku ukázal na vozidle Skyline a v sériových autách by sme sa jej mohli dočkať okolo roku 2030.

"Do polovice 20-tych rokov by mala byť naša autonómna technológia 100 % bezpečná a na cesty by sa mohla dostať do roku 2030," priblížil plány Takao Asami, starší vice prezident Nissanu. Samozrejme, drahá technológia sa nedostane automaticky na všetky vozidlá a pôjde o príplatkovú výbavu drahších modelov.

Problémom je v súčasnosti najmä cena lidaru, ktorá by mohla v budúcnosti spolu s rozšírením jeho výroby klesnúť. Asami pre portál Auto Express priznal, že niektorým nehodám nedokáže zabrániť ani autonómne vozidlo.

"Niektorým kolíziám sa nedá vyhnúť, takže v tomto prípade pracujeme na stratégiách na obmedzenie škôd. Naše autá sa v maximálnej možnej miere vyhnú nehodám pre bezpečnosť pasažierov a ľudí mimo auta," vysvetlil Asami.

Zdroj: Nissan a Auto Express

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní