Autosuv.sk

Ostatné

Nissan plánuje dostať batérie s pevným elektrolytom na trh v roku 2028

Nové batérie s pevným elektrolytom budú lacnejšie, s rýchlejším nabíjaním a s vyššou energetickou hustotou.
Nissan plánuje dostať batérie s pevným elektrolytom na trh v roku 2028

Správy o revolučných batériách s pevným elektrolytom sa objavujú už roky. Dôvodom je, že už roky sa táto technológia vyvíja, napríklad Nissan sa jej venuje od roku 2018. Najbližšie k ich nasadeniu do sériovej výroby má asi Toyota. Podľa dávnejších plánov by sériovú výrobu chcela odštartovať v roku 2025 a v prvej fáze ich chce využiť v hybridoch.

Svoje plány má aj Nissan, ktorý v apríli 2024 ukázal priestory, kde buduje pilotnú linku na výrobu tohoto nového typu batérií. Prototypové výrobné zariadenie pre laminované batériové články odhalil už dva roky predtým. Ak pôjde všetko podľa plánov, tak batérie s pevným elektrolytom začne testovať na cestách v roku 2026 a v roku 2028 sa dostanú prvé vozidlá s revolučnou batériou na trh.

Priestory, kde buduje pilotnú linku na výrobu tohoto nového typu batérií. Foto: Nissan

"Budú prelomové. Rýchlosť nabíjania je lepšia, hustota energie je lepšia, čo znamená, že získate menšiu batériu s rovnakou energiou. Rieši jeden z problémov, ktoré máte s elektromobilmi v súčasnosti – skutočnosť, že batérie robia vaše auto ťažkým," vysvetlil pre Auto Express Matthew Wright, viceprezident Nissan Europe pre pohonné jednotky.

Prototypové výrobné zariadenie pre laminované batériové články. Foto: Nissan

Sériová výroba je veľkou výzvou hlavne pre veľký dôraz na čistotu a vlhkosť vzduchu vo výrobnom prostredí. Napriek tomu by mali byť výrazne lacnejšie v porovnaní s dnešnými lítiovými batériami najmä pre menšiu závislosť od vzácnych kovov.

V roku 2028 sa nové batérie dostanú najskôr do vozidiel určených pre japonský trh. Môže ísť o úplne nové vozidlá, ale vylúčené nie je ani ich využitie v existujúcich modeloch.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní