Autosuv.sk

Ostatné

Nissan prezradil svoj recept maskovania vozidiel

Za posledný rok minul Nissan viac ako 3,2 km maskovacej fólie. Vozidlá maskuje kvôli konkurencii, aj kvôli prekvapeniu pri premiére.
Nissan prezradil svoj recept maskovania vozidiel Nissan

Automobilky svoje nové modely starostlivo ukrývajú. Nechcú ich ukazovať konkurencii ani verejnosti. Oficiálne predstavenie by potom nemalo čaro prekvapenia. V prvých fázach testov skryjú novú technológiu pod karosériu starších modelov. Napríklad pred pár rokmi sme mohli na špionážnych fotografiách vidieť predĺženú Škodu Yeti, pod povrchom sa však ukrývalo vtedy pripravované nové SUV Kodiaq.

Ferrari sa maskovalo ako Maserati

Rovnakú fintu spravilo aj Ferrari v prípade pripravovaného SUV Purosangue, ktoré si požičalo viacero častí karosérie z Maserati Levante. V neskorších fázach testov prichádzajú na cesty prototypy s karosériou nového modelu. Tu prichádza na rad kamufláž. Zákulisie kamufláže teraz poodhalil Nissan, v minulosti sa o svoje skúsenosti podelila aj Škoda.

"Špionážni fotografi doslova kempujú vonku pred testovacími centrami. Niekedy sa dokonca skrývajú v kríkoch. Ak sa špionážne fotografie dostanú von, môžu dať našej konkurencii skutočnú výhodu," vysvetľuje prvý dôvod kamufláže Mike Rosinski, manažér vývoja áut v spoločnosti Nissan North America. Testovacie vozidlá sa preto prevážajú v uzavretých kontajneroch a dostávajú maskovanie. Za posledný rok spotreboval Nissan viac ako dve míle (3,2 km) kamufláže.

Iba fólia nestačí

Veľmi dôležitú úlohu zohráva vzor kamufláže. Jednofarebná fólia nezakryje línie vozidla, použitím vzoru ich skryjete lepšie. Navyše vzor plní aj ďalšiu úlohu. Pre špionážnych fotografov je vďaka nemu oveľa náročnejšie správne zaostriť na vozidlo.

Prekrytie vozidla fóliou však nemusí stačiť. Automobilky odstraňujú logá z kolies, prípadne ich prelakujú čiernou farbou. Pridávajú kryciu pásku na svetlá, aby zakryli ich tvar. Niekedy dajú pod fóliu výplň, aby výraznejšie zmenili tvar vozidla. Nissan to ukázal na príklade modelu Pathfinder (obrázok vyššie), ktorému kamufláž úplne zmenila tvar prednej časti. Poslednou a rovnako dôležitou úlohou je zamaskovanie interiéru. 

Tagy

Pokračovať v čítaní