Autosuv.sk

Ostatné

Nissan ukázal elektrický crossover Ariya. Je svojský zvnútra aj zvonku

Japonci už prezradili aj predpokladanú cenu nového crossoveru. Na výber budú dve kapacity batérie a rôzne motorizácie, niektoré s dôrazom na výkon, iné s dôrazom na dojazd.
Nissan ukázal elektrický crossover Ariya. Je svojský zvnútra aj zvonku

Môžeme to nazvať aj odvážny, alebo netradičný dizajn. V každom prípade nový Nissan Ariya na cestách rozhodne neprehliadneme. V konečnom dôsledku však nie je výzor elektrického crossoveru prekvapením. Jeho vzhľad dával tušiť už koncept, predstavený v minulom roku. Dizajnu exteriéru nedominuje jeden prvok, ale množstvo tvarov a detailov, ktoré ešte zvýrazňuje kontrastná lesklá čierna farba na viacerých častiach automobilu. Nissan Ariya dostal nový znak "Nissan" v prednej časti. Vzadu si zas môžeme všimnúť spojler, ktorý ešte zvýrazňuje dojem dozadu klesajúcej strechy. Netradičné je aj umiestnenie až dvoch antén na streche vozidla.

Foto: Nissan

Základným prvkom interiéru je masívna palubná doska s dvojicou displejov, každý s uhlopriečkou 12,3-palca. Nájdeme tu aj niekoľko klasických tlačidiel, väčšinu ovládačov však tvoria dotykové plochy. Nájdeme ich na stredovom tuneli, ktorý je kratší a nie je prepojený s palubnou doskou. Ďalšie dotykové plochy sú pod displejom a slúžia na ovládanie klimatizácie. Nissan ich vyriešil netradične, bez piktogramu by sme ani nevedeli, že sa na danom mieste nachádzajú dotykové plochy.

Foto: Nissan

Veľkosťou sa Ariya zaradí nad elektrický Nissan Leaf a konkurovať bude modelom ako Volkswagen ID.4 a Tesla Model Y. Na trh príde s dvoma kapacitami batérie 65 kWh a 90 kWh. Obe batérie sú dostupné s pohonom zadných kolies aj s pohonom všetkých kolies. Modely s pohonom zadnej nápravy sa spoliehajú na jeden elektromotor, v prípade pohonu všetkých kolies využije Ariya dva motory. Výkon vozidla sa hýbe v závislosti od verzie od 160 kW do 290 kW, krútiaci moment od 300 Nm do 600 Nm. Dojazd na jedno nabitie je 430 km v prípade kombinácie pohonu všetkých kolies a slabšej batérie. Batéria s vyššou kapacitou môže ponúknuť dojazd až 610 km. Hmotnosť vozidla sa v závislosti od verzie a výbavy pohybuje od 1 900 do 2 200 kg. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené špecifikácie pre japonský trh.

Nový elektrický crossover sa v polovici roku 2021 dostane najskôr na japonský trh a stáť tu bude približne 5 miliónov jenov (v prepočte 40 876 eur). Do konca roka 2021 bude Nissan Ariya uvedený aj na ďalšie trhy vrátane Európy.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní