Autosuv.sk

Ostatné

Nová Škoda Fabia príde skôr, ako bolo plánované

Sedemročný životný cyklus Fabie by sa mal skončiť na jeseň roku 2021. Už teraz sa však testujú prvé prototypy a predstavenie štvrtej generácie sa urýchli približne o pol roka.
Nová Škoda Fabia príde skôr, ako bolo plánované

Sedemročný životný cyklus Fabie by sa mal skončiť na jeseň roku 2021. Už teraz sa však testujú prvé prototypy a predstavenie štvrtej generácie sa urýchli približne o pol roka.

Štvrtá generácia novej Škody Fabia mala prísť na trh až niekedy v druhej polovici roka 2021, realita však bude nakoniec iná a Fabia sa na cestách objaví o niečo skôr, informáciu priniesol britský portál Autocar. Svoje tvrdenia opiera o vyjadrenia šéfa značky Bernharda Maiera. "Áno, skúšame ju tlačiť trochu rýchlejšie", odpovedal Maier na otázku urýchlenia vývoja novej Fabie. "Akurát minulý týždeň som šoféroval prvý prototyp Fabie (postavený) na (platforme) MQB A0. Už teraz môžem povedať, že sa nemôžem dočkať príchodu auta na trh", dodal Maier. Súčasná Fabia je postavená na starej platforme, zatiaľ čo jej koncernový konkurenti Polo, Ibiza a Audi A1 využívajú novú platformu MQB A0. O vzhľade novej generácie môžeme zatiaľ len špekulovať, ale zrejme nepôjde o dramatickú zmenu. Vnútorný priestor ostane pravdepodobne zachovaný a nenarastie, aby Fabia nekonkurovala modelu Scala. Novinkou bude multimediálny systém MIB 3.0, ktorý bol prvýkrát predstavený v modeli Kamiq a určite sa dočkáme aj rozmernejšieho dotykového displeja. 

V ponuke ostanú trojvalcové motory 1,0 TSI, ale pravdepodobne sa pod kapotu už nedostane najslabší motor 1,0 MPI. Výnimkou môžu byť menej rozvinuté trhy, kde by ešte nasadenie najslabšieho motora mohlo dávať zmysel. Na naftové pohonné jednotky môžeme rovno zabudnúť, veď už nie sú v ponuke ani v prípade súčasnej generácie Fabie. Najvyšší výkon 110 kW poskytne štvorvalcový motor 1,5 TSI s funkciou deaktivácie valcov. Nová generácia Fabie tak získa na sile, keďže v súčasnosti je najsilnejším motorom litrový trojvalec s výkonom 81 kW. Špekuluje sa aj o nasadení mild hybridného systému, ktorý dostala nová Octavia. Nemenovaný zdroj potvrdil portálu Autocar, že predstavenie Fabie je naplánované v prvej polovici roku 2021. Logicky to teda vychádza na autosalón v Ženeve. Aj keď je o cene ešte predčasné hovoriť, vzhľadom na vypustenie najslabšieho motora z ponuky a využitie modernejších technológií sa očakáva jej mierny rast.

Tagy

Pokračovať v čítaní