Autosuv.sk

Ostatné

Nové autá bez elektrického pohonu "vyhynú" v Nórsku už budúci rok

Zákaz nových áut so spaľovacím motorom v Nórsku začne platiť v roku 2025, ale trend naznačuje, že posledné auto bez elektrifikovaného pohonu sa predá už v apríli 2022.
Nové autá bez elektrického pohonu "vyhynú" v Nórsku už budúci rok

Nóri patria na ceste k elektrifikácii vozidiel medzi najrýchlejších na svete. Nové autá so spaľovacím motorom postupne skončia od roku 2025. Už dnes však predaj týchto vozidiel prudko klesá. Napomáha tomu určite oslobodenie od 25 % dane, zľava z parkovného, či mýta. Súčasný trend naznačuje, že posledné auto bez elektrifikovaného pohonu sa v Nórsku predá v apríli 2022. Ešte v roku 2017 tvorili klasické benzínové a naftové autá až 50 % z celkového trhu s novými autami. Pred rokom to bolo 25 % a tento rok to už nie ja ani 10 %. Nižšie prikladáme graf Nórskej Automobilovej Federácie (NAF), zobrazujúci vývoj predaja áut so spaľovacím motorom.

Približne 10 % trhu dnes tvoria hybridy a o zvyšok sa starajú plug in hybridy a elektromobily. Pri pohľade na 5 najpredávanejších áut v Nórsku vytŕča plug in hybridná Toyota RAV4 na druhom mieste. Na prvom mieste sa umiestnila Tesla Model 3 a zvyšok si rozdelili ďalšie elektromobily Volkswagen ID.4, Volvo XC40 a Ford Mustang Mach-E. Najpredávanejšie auto so spaľovacím  motorom je na 38. mieste Volkswagen Tiguan.

"Predaj nových benzínových a naftových motorov v Nórsku umiera. Ak bude trend pokračovať, tak predaj skončí v prvej polovici roku 2022. Je to skôr, ako považovali za možné aj tí najoptimistickejší fanúšikovia elektrických áut," povedal Thor Egil Braadland z NAF.

Na druhej strane dnes má viac ako 85 % zo všetkých áut v Nórsku naftový alebo benzínový motor. Veľmi sa darí trhu s jazdenými autami, na ktorý pripadá až sedem z ômich predaných áut v Nórsku. Spaľovacie autá sa v Nórsku udržia ešte mnoho rokov. Najskôr skončia malé benzínové a naftové autá. Väčšie modely prídu na rad neskôr, keďže elektromobily ich zatiaľ nedokážu plnohodnotne nahradiť.

Zdroj: Clean Technica a Drive

Pokračovať v čítaní