Autosuv.sk

Ostatné

Opel Astra dostane nový elektrifikovaný motor

Nový motor prinesie vyšší výkon, nižšiu spotrebu a nižšie emisie.
Opel Astra dostane nový elektrifikovaný motor

Ponuka motorov modelu Astra sa už onedlho rozrastie o novú možnosť. Pôjde o mild hybridnú jednotku, ktorú koncern Stellantis postupne nasadzuje do viacerých modelov. Novú jednotku dostane Astra v kombinácii s oboma karosériami hatchback aj kombi.

Nasadenie nového motora pre modely C4 a  C4 X ohlásil pred pár dňami aj Citroen. Ide o rovnakú jednotku, ako dostane Astra, jej srdcom je motor 1,2 PureTech. Aj keď podľa tohto označenia ide o dobre známy trojvalec, nie je tomu celkom tak. Motor totiž prešiel výrazným vylepšením a prispôsobením pre elektrifikáciu. Výkon motora stúpol o 4 kW na 100 kW, čo sa nezdá veľa, ale pomáha mu ešte prídavný elektromotor.

Elektromotor je integrovaný do novej 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky a ponúka maximálny výkon 21 kW. Celkový výkon systému dosahuje 109 kW. Astra vďaka novej jednotke zrýchli na 100 km/h v priebehu 9 s (kombi 9,3 s) a polepšila si v tomto smere o 0,6 s (kombi 0,7 s).

Okrem toho prináša mild hybridná jednotka aj 19 % úsporu paliva v porovnaní s motorom 1,2 PureTech (96 kW) bez elektrifikácie. Ruka v ruke s tým klesli aj emisie CO2 na 106-112 g/km.

Súčasťou pohonu je aj 48 V lítiová batéria s kapacitou 0,87 kWh. Citroen vo svojich modeloch uvádzal batériu s kapacitou 0,432 kWh. Pravdepodobne však ide o rovnakú batériu, len Peugeot uvádza celkovú kapacitu a Citroen využiteľnú.

Nasadenie nového motora pre Astru ohlásila zatiaľ len značka Vauxhall, pod ktorou Opel funguje v Británii. V priebehu krátkeho času môžeme očakávať rovnaký krok aj vo zvyšku Európy.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní