Autosuv.sk

Ostatné

Opel Corsa je na diéte. Hmotnosť novej generácie klesne pod 1 000 kg

Nová generácia Corsy bude postavená na rovnakej platforme ako Peugeot 208. Konštruktéri aj vďaka tomu znížia jej hmotnosť o 108 kg.
Opel Corsa je na diéte. Hmotnosť novej generácie klesne pod 1 000 kg

Nová generácia Corsy bude postavená na rovnakej platforme ako Peugeot 208. Konštruktéri aj vďaka tomu znížia jej hmotnosť o 108 kg.

Viaceré modely značky Opel trpeli v minulosti nadváhou. Vyššia hmotnosť prináša v praxi množstvo nevýhod od vyššej spotreby, cez väčšie nároky na brzdy, horšiu dynamiku až po jazdné vlastnosti auta. Nemecká značka začala tento problém riešiť s príchodom súčasnej generácie modelu Astra. Oproti predchodcovi schudla až o 200 kg. Podobné odtučňovanie teraz čaká aj Corsu. Prichádzajúca generácia bude mať hmotnosť nižšiu až o 108 kg. Najľahšia verzia bude bez vodiča vážiť menej ako tonu, konkrétne 980 kg. Ide o veľmi dobrú hodnotu, ale z konkurenčných vozidiel ostáva kráľom v tomto smere stále Suzuki Swift (niektoré verzie majú hmotnosť nižšiu ako 900 kg). Napriek úbytku kilogramov nebude nová Corsa menšia, pri dĺžke 4,06 m bude dokonca o chlp dlhšia. Prebytočného "tuku" sa konštruktéri zbavili použitím ocele s vysokou a ultra vysokou pevnosťou, optimalizáciou spojov, štruktúry a tvarov. Približne 15 kg pomôžu ušetriť benzínové trojvalcové motory, ktoré majú nahradiť rovnako výkonné štvorvalce. Až 2,4 kg ušetrila nová hliníková kapota a ďalších 10 kg sedadlá (5,5 kg predné a 4,5 kg zadné). 

Zatiaľ najväčšou neznámou ostáva vzhľad vozidla. Technické parametre výrobca zatiaľ tiež neprezradil. Mnohé si však ľahko môžeme domyslieť. Corsa bude postavená na rovnakej platforme ako Peugeot 208. Pod kapotu sa tak dostanú trojvalce s objemom 1,2 l s výkonom od 55 do 96 kW. V ponuke zrejme nebude chýbať ani naftový motor 1,5 BlueHDi s výkonom 74 kW. K dispozícii budú manuálne aj automatické prevodovky. Peugeot 208 sa dostane na cesty aj s čisto elektrickým pohonom. Prvý elektromobil francúzskej značky zvládne prejsť na jedno nabitie približne 340 km. Rovnaký pohon by mala dostať aj nová Corsa. Opel sa medzičasom ešte stihol pochváliť, že svetlá IntelliLux LED® Matrix začne montovať aj do Corsy. Moderné inteligentné svetlá tak prináša Opel opäť do lacnejšieho a menšieho vozidla. Pred pár rokmi ich ako prvá automobilka začal montovať do vozidla kompaktných rozmerov (Astra).

Tagy

Pokračovať v čítaní