Autosuv.sk

Ostatné

Originálne pneumatiky na novom aute a z obchodu sa môžu líšiť

V článku prinášame aj označenia pneumatík pre konkrétne značky. Napríklad pneumatiky špeciálne vyvinuté pre BMW sú označené hviezdičkou pre Alfa Romeo zas písmenami AR.
Originálne pneumatiky na novom aute a z obchodu sa môžu líšiť

Pneumatika má zásadný vplyv na jazdné vlastnosti vozidla. Styk s vozovkou zaručuje malý kus gumy a pri zdolávaní zákrut v ostrom tempe je jedným z rozhodujúcich faktorov pokiaľ ide o bezpečnosť. Správna pneumatika vie zmeniť správanie auta, a pokiaľ je ušitá priamo na mieru pre konkrétny model, tak vie potlačiť niektoré neduhy. Vozidlo môže byť vďaka nej v zákrute pokojnejšie a rýchlejšie reagujúce na natočenie volantu.

Práve preto automobilky najmä v prípade športovo ladených modelov žiadajú od gumárenských gigantov pneumatiky, vyvinuté priamo pre konkrétny model. Napríklad Hyundai obúva svoje ostré N modely špeciálne upravenou pneumatikou Pirelli P Zero s označením HN - skratka pre Hyundai N. Ide len o marketingový ťah, alebo majú špeciálne pneumatiky naozaj prínos pre jazdné vlastnosti? Na túto otázku hľadal odpoveď Jonathan Benson z Tyre Reviews.

Špeciálne pneumatiky potlačili negatíva

V testovacom centre Michelin preto porovnal pneumatiky Michelin Pilot Sport 4 S a Michelin Pilot Sport 4 S*. Hviezdička v názve znamená, že pneumatika bola špeciálne upravená pre modely BMW. Posadil sa preto do modelu M3 a hľadal rozdiely medzi pneumatikami.

Na suchom povrchu sa pneumatika s hviezdičkou ukázala o dve sekundy na kolo rýchlejšia, to však nebol dôležitý rozdiel. Podstatnejšia bola rýchlejšia reakcia vozidla na natočenie volantu počas jazdy na limite možnosti. Tým dokázala pneumatika zlepšiť balans medzi prednou a zadnou časťou auta a potlačiť nedotáčavé správanie najmä v strednej časti zákruty. Správanie vozidla bolo vďaka nej zároveň lepšie predvídateľné. 

Na mokrom povrchu sa rozdiel stratil

Na mokrom povrchu sa rozdiely zmenšili a Benson nezaznamenal výraznejší rozidiel v správaní. V hlbokej vode bola dokonca pneumatika s hviezdičkou trochu náchylnejšia na aquaplaning. Horšia vlastnosť špeciálnej pneumatiky nie je veľkým prekvapením. Vylepšovanie pneumatík je vždy o kompromisoch. Keď zlepšíte výraznejšie jednu vlastnosť, väčšinou to negatívne ovplyvní druhú vlastnosť. Keď chcete o sekundu rýchlejšie pneumatiky na jedno kolo, pravdepodobne musíte obetovať niečo z ich životnosti.

Rozdiel medzi pneumatikami Michelin pre BMW M3 je výrazný a dotýka sa konštrukcie. Namiesto dvoch zmesí, použil výrobca na pneumatiku s hviezdičkou až štyri rôzne zmesi. Rozdielna je tuhosť bočnice a drážkovanie je trochu väčšie.

Výrobcovia pneumatík na svojich stránkach ponúkajú aj takéto špeciálne pneumatiky. Nižšie uvádzame špeciálne označenia pneumatík, ušitých na mieru pre konkrétne značky.

Alfa Romeo AR
Aston Martin AM
Audi AO, AOE, RO1
Bentley B
BMW *
Ferrari K1, K2, K3
Hyundai N HN
Jaguar J
Lamborghini L
Land Rover LR
Jaguar & Land Rover JLR
Lotus LS
Maserati MGT
McLaren MC
Mercedes MOE, MO, MO1
Nissan NR1
Porsche N0, N1, N2, N3, N4, N5, N6  
Tesla T0, T1, T2
Volkswagen ⊕ / +
Volvo VOL

Pokračovať v čítaní