Autosuv.sk

Ostatné

Parkovanie Mercedesu bez vodiča je realitou na letisku v Štuttgarte

Vodiči Mercedesu môžu odteraz nechať svoje vozidlo v parkovacom dome P6 štuttgartského letiska vo výstupnej zóne. Vozidlo sa následne samé odoberie na objednané parkovacie miesto. Fungovanie systému umožnil nový zákon, ktorý v Nemecku povoľuje 4. stupeň autonómnej jazdy.
Parkovanie Mercedesu bez vodiča je realitou na letisku v Štuttgarte

Mercedes v spolupráci so spoločnosťou Bosch vyvinul automatické parkovanie bez vodiča už pred niekoľkými rokmi. Od roku 2019 už Mercedes tento systém prevádzkuje vo svojom Mercedes-Benz Museum v Štutgarte.

Teraz odštartoval aj jeho komerčné využívanie na letisku v Štuttgarte v garážovom dome P6. Splnenou podmienkou pre uvedenie do praxe bolo prijatie zákona o motorových vozidlách, ktorý povoľuje v Nemecku autonómnu jazdu 4. stupňa.

Pre pripomenutie celkovo poznáme 6. stupňov autonómnej jazdy od stupňa 0 do stupňa 5. Štvrtý stupeň znamená, že vozidlo môže autonómne zvládnuť všetky požadované jazdné situácie bez šoféra za určitých podmienok - napríklad jazda v garážovom dome.

Celý proces parkovania začína objednávkou parkovacieho miesta prostredníctvom aplikácie Mercedes me. Následne šofér pristaví auto na mieste určenom na vystupovanie. Keď pasažieri opustia vozidlo, aplikácia zaháji parkovací manéver.

Parkovací systém najskôr preverí prejazdnosť trasy a overí splnenie všetkých technických požiadaviek. Ak je všetko v poriadku, šofér dostane notifikáciu cez aplikáciu a inteligentná infraštruktúra (celý systém autonómneho riadenia vrátane senzorov v garáži) prevezme kontrolu nad autom. N8sledne auto odíde a zaparkuje na vybranom parkovacom mieste.

Tagy

Pokračovať v čítaní