Autosuv.sk

Ostatné

Peugeot 2008 v októbri najpredávanejší, Golf vypadol z TOP 10

Predaje nových áut dnes nemajú veľa spoločné s vkusom zákazníkov. Trh deformuje čipová kríza.
Peugeot 2008 v októbri najpredávanejší, Golf vypadol z TOP 10

Rebríček najpredávanejších áut v Európe sa výrazne mení každý mesiac. Takmer každý mesiac dostane titul najpredávanejší model iné auto. Na tróne sa už vystriedal Peugeot 208, Dacia Sandero, Toyota Yaris a minulý mesiac prekvapivo aj Tesla Model 3.

Najnovším lídrom za mesiac október je podľa JATO Dynamics Peugeot 2008 s počtom 18 109 predaných kusov. Z prvej desiatky vypadla Tesla Model 3, ale aj stálica a v minulosti dlhodobá jednotka na európskom trhu, Volkswagen Golf.

Za častými zmenami v rebríčku nemožno vidieť zmeny nálad európskych motoristov. Situácia na trhu je chaotická najmä z dôvodu čipovej krízy, na čelo sa dostávajú autá, ktoré sú momentálne dostupné. Bežným javom je zastavenie výroby, či tisícky nedokončených áut na parkoviskách okolo výrobných fabrík, ktoré čakajú na príchod čipov.

Peugeot 2008 môžeme považovať v roku 2021 za veľmi úspešný model (zatiaľ celkovo piaty najpredávanejší), v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020, ktorý poznačila pandémia, si však predajné čísla nezlepšil. Na druhom mieste skončil v októbri Renault Clio, na treťom Dacia Sandero. Úspech Francúzov podčiarkol na štvrtej priečke Peugeot 208.

Najlepšie umiestneným modelom Volkswagenu bol malý crossover T-Roc na deviatom mieste s počtom predajov tesne nad 12 000. T-Roc je príkladom auta, ktorý automobilky preferujú vo výrobe počas nedostatku čipov. Na jednej strane automobilky preferujú crossovery/SUV kvôli vyšším predajným maržiam, na druhej strane ich prísne emisné normy nútia predávať menšie autá s menšími emisiami, prípadne elektromobily.

Slabé čísla Volkswagenu nie sú žiadnym prekvapením. Pre pretrvávajúcu krízu vyrobil jeho výrobný závod vo Wolfsburgu v tomto roku najmenej áut od roku 1958.

Pokračovať v čítaní