Autosuv.sk

Ostatné

Peugeot Inception ukazuje techniku a dizajn roku 2025

Nový koncept prichádza s elektronickým volantom, novým dizajnom interiéru aj exteriéru a s novou generáciou elektrického pohonu. Do sériovej podoby by sa tieto novinky mali postupne dostať od roku 2025.
Peugeot Inception ukazuje techniku a dizajn roku 2025

Peugeot už skôr avizoval príchod konceptu Inception a teraz v čase jeho premiéry na výstave CES v Las Vegas si ho môžeme predstaviť bližšie. Až 5 metrov dlhý sedan je postavený na novej platforme STLA Large, ktorá je už podľa názvu určená hlavne pre väčšie modely.

Francúzsky koncept na prvý pohľad zaujme dizajnom, v ktorom sa striedajú výrazné ostré hrany a jemnejšie zaoblené plochy. Už o dva roky, teda od polovice dekády sa takýto dizajn začne objavovať aj na sériových vozidlách.

Futuristicky pôsobí interiér vozidla s obdĺžnikovým volantom. Spojenie medzi kolesami a volantom už nie je mechanické, ale elektronické. Ovládanie infotainmentu a rôznych funkcií je postavené na hlasových príkazoch, gestách a dotykoch. Po aktivovaní autonómneho riadenia 4. stupňa sa volant skryje do palubnej dosky.

O pohon konceptu sa stará dvojica elektromotorov s celkovým výkonom 500 kW. Vďaka tomu zrýchli Inception na 100 km/h za menej ako 3 sekundy. Medzi nápravami je ukrytá batéria s kapacitou 100 kWh a vozidlu umožní dojazd až 800 km. K dlhému dojazdu prispieva najmä nízka spotreba 12,5 kWh.

Nová 800 V technológia umožní rýchlejšie nabíjanie, Peugeot však neuviedol maximálny nabíjací výkon. Prezradil len, že za jednu minútu nabíjania dokáže dojazd vzrásť o 30 km a za päť minút o 150 km. Vozidlo možno nabíjať aj indukčne bez kábla.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní