Autosuv.sk

Ostatné

PikaBoost premení váš bicykel na e-bike

Malé zariadenie možno namontovať na takmer ktorýkoľvek bicykel.
PikaBoost premení váš bicykel na e-bike

Bicyklom sa štandardne na webe AutoSUV nevenujeme, ale niektoré zaujímavé technológie sa na našu stránku z času na čas dostanú. Príkladom bol bezreťazový systém pre bicykle od spoločnosti Schaeffler.

Teraz nás zaujal systém PikaBoost od spoločnosti Livall, ktorý dokáže premeniť prakticky ktorýkoľvek bicykel na e-bike. Ide o malé tri kilogramy vážiace zariadenie, ktoré možno namontovať pod sedadlo bicykla.

Nevyniká svojimi parametrami - s kapacitou 234 Wh a dojazdom do 30 km ide skôr o podpriemer vo svete elektrických bicyklov. PikaBoost však dokáže aj rekuperovať energiu, a tak predĺžiť dojazd.

K dispozícii sú tri režimy rekuperácie Hold, Roll a Sport. V prvom dochádza k rekuperácii pri jazde dole kopcom, v druhom aj pri jazde po rovine, keď si chcete dobiť batériu pred stúpaním. V režime Sport dobíja batériu neustále.

Okrem režimov rekuperácie sú dostupné aj tri režimy jazdy Crusie, Roll a Exercise. Prvý pomáha automaticky udržovať rýchlosť a platí to aj v momentoch, keď cyklista nepedáluje. V druhom režime slúži elektrický pohon ako podpora pri jazde do kopca a tretí zvýšením odporu núti cyklistu "viac športovať".

Zadné svetlo v tme svieti, za dňa preberá funkciu brzdového svetla. Gyroskop vyhodnocuje aj náklon bicykla a v momente, keď prekročí kritickú hranicu a dôjde k pádu, tak dôjde k zastaveniu elektromotora.

Štandardná cena tohto zariadenia je 599 dolárov, prví záujemci kupujúci cez Kiockstarter dostanú výraznú zľavu a kúpia si ho za 299 dolárov. Na prvý pohľad ide o veľmi zaujímavé riešenie, keďže kvôli elektrickému pohonu nemusíte kupovať ďalší drahý bicykel. Systém prináša určite aj nevýhody v podobe menšej batérie. Navyše sa musíte rozlúčiť s blatníkom a na mokrej ceste strieka voda šikmo dole a dopredu.

Obrázky

Pokračovať v čítaní