Autosuv.sk

Ostatné

Polestar a StoreDot predstavujú extrémne rýchle nabíjanie

Technológiu XFC predvedú Polestar a StoreDot vo veľkom na prototypoch Polestar 5 v roku 2024.
Polestar a StoreDot predstavujú extrémne rýchle nabíjanie

O izraelskej spoločnosti StoreDot informujeme každý rok niekoľkokrát. Vždy v súvislosti s novinkami ohľadne batérií, ktoré majú priniesť zásadný krok vpred. Pre lepšiu predstavu dodajme, že do spoločnosti StoreDot už investovali velikáni ako TDK, Samsung, BP a Mercedes.

V roku 2022 sa medzi investorov zaradilo aj Volvo a v priebehu budúceho roku začne zbierať prvé ovocie tohto kroku. Teda nie priamo Volvo, ale Polestar jeho sesterská značka. Polestar získal prístup k technológii StoreDot s názvom XFC alebo extreme fast charging.

Extrémne rýchle nabíjanie XFC nesie aj označenie "100-in-5", teda za päť minút nabíjania možno zvýšiť dojazd vozidla o 100 míľ, alebo 160 km. XFC možno integrovať do súčasných batérií a nie je k tomu potrebná revolučná zmena samotnej batérie.

Na takto rýchle nabíjanie stačia nabíjacie stanice s výkonom 350 kW, ktoré sú dostupné už dnes. Pri výkonnejších nabíjacích staniciach možno v budúcnosti nabíjanie ešte urýchliť. XFC pritom neznižuje životnosť batérie v porovnaní s "bežným" rýchlonabíjaním.

V rámci prebiehajúceho projektu plánujú spoločnosti StoreDot a Polestar v roku 2024 demonštrovať technológiu XFC vo veľkom meradle na prototype Polestar 5.

"StoreDot robí obrovské pokroky vo vývoji technológie extrémne rýchleho nabíjania a sme hrdým investorom a partnerom v jeho vývoji. Priekopnícke extrémne rýchle nabíjanie batérií StoreDot v kombinácii s našou nadchádzajúcou špičkovou elektrickou hnacou sústavou môže spôsobiť revolúciu v zážitku pre majiteľov elektromobilov vďaka možnosti dobíjania v priebehu niekoľkých minút," povedal na margo spolupráce šéf Polestaru, Thomas Ingenlath.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní