Autosuv.sk

Ostatné

Polestar zníži svoje emisie z námornej dopravy

Značka Polestar zníži emisie z námornej dopravy vďaka obnoviteľným palivám. Cieľom je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2040.
Polestar zníži svoje emisie z námornej dopravy

Priniesť na trh elektrické automobily nemusí automaticky znamenať zníženie emisií a už vôbec to neznamená, že sú nulové. Automobilky produkujú emisie pri výrobe, doprave a aj pri ťažbe materiálov.

Pri snahe o budúce dosiahnutie uhlíkovej neutrality sa tak musia pozerať na celý proces od ťažby materiálov až po recykláciu vozidla po skončení jeho životnosti. Volkswagen už v roku 2020 začal do lodí prevážajúcich jeho nové autá tankovať palivo z použitého oleja z reštaurácií a v prípade dvojice svojich  lodí znížil ich emisie CO2 o 80 %.

K podobnému kroku sa odhodlala aj značka Polestar. V približne 65 % prípadov prepravy vozidiel z Ázie do belgického mesta Zeerbrugge využije obnoviteľné palivo B30. Ide o palivo, ktorého 30% podiel tvorí metylester mastných kyselín. Táto zložka môže byť vyrobená z palmového, repkového či sójového oleja, súčasťou môže byť rovnako aj odpadový olej z varenia. V pláne je využitie tohto paliva aj na trasách z Južnej Karolíny.

Emisie z námornej dopravy vďaka tomu klesnú o 20 až 25 %. Polestar už uskutočnil kroky aj na dekarbonizáciu svojej medzikontinentálnej námornej prepravy, slúžiacej na prevoz materiálov a náhradných dielov. V tomto prípade využívajú lode 100% biopalivo a zníženie emisií dosahuje až 84 %.

"Toto je dôležitý krok v rámci cieľa spoločnosti Polestar dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2040. Stať sa skutočne klimaticky neutrálnym znamená eliminovať všetky emisie skleníkových plynov v našich prevádzkach a vo všetkých fázach životného cyklu našich áut, vrátane emisií z dodávateľského reťazca. Keď vstupujeme do fázy zrýchľujúceho sa rastu s našou modelovou radou a rozširujúcou sa výrobnou stopou, kladieme osobitný dôraz na potrebu trvalo udržateľných logistických riešení," vysvetlil Jonas Engström, vedúci prevádzky spoločnosti Polestar.

Polestar nedávno zverejnil svoju Správu o udržateľnosti na rok 2023. Emisie skleníkových plynov za jedno predané auto sa v roku 2023 znížili o 9 % v porovnaní s rokom 2022, čo podľa automobilky dokazuje, že je možné oddeliť rast od zvýšených emisií.

Tagy

Pokračovať v čítaní