Autosuv.sk

Ostatné

Policajný Stinger bude rozoznávať značky a odhaľovať nebezpečné osoby

My máme smart telefóny, polícia bude mať smart autá. Nová Kia Stinger rýchlejšie odhalí kradnuté auto a na svojej palube má také vychytávky ako napríklad snímač dlane.
Policajný Stinger bude rozoznávať značky a odhaľovať nebezpečné osoby

My máme smart telefóny, polícia bude mať smart autá. Nová Kia Stinger rýchlejšie odhalí kradnuté auto a na svojej palube má také vychytávky ako napríklad snímač dlane.

Projekt "Boh ciest." Tak sa nazýva nová Kia Stinger, ktorá vznikla zo spolupráce austrálskych divízií spoločností Kia a Fujitsu. Automobilka a technologická spoločnosť prišli so smart autom, ktoré je oproti bežnému policajnému stroju lepšie vo všetkých ohľadoch. Postavili ho na základe modelu Kia Stinger 330S s 3,3 litrovým benzínovým twin-turbo motorom V6 a výkonom 272 kW.

O technológií Stingru však príliš hovoriť nemusíme. S inou motorizáciou ho otestoval Rasťo Chvála s Matejom Tóthom. V tejto verzií ide hlavne o technológie, ktoré zjednodušia prácu policajtom a urobia ju bezpečnejšou. "Tradičné policajné autá patria medzi najmenej bezpečné vozidlá na ceste," hovorí Ian Hamer, hlavný architekt IoT a mobility spoločnosti Fujitsu. Dôvod je jednoduchý. Všetky počítače a systémy, ktoré policajti v autách musia mať, blokujú bezpečnostné prvky. Je to paradoxné, pretože práve policajné autá v kritických prípadoch musia chodiť rýchlo, a tak je ich posádka v ešte väčšom ohrození. Nový systém bude bezpečnejší, lacnejší, jednoduchší a transformácia auta na policajné bude štyrikrát rýchlejšia.

Jednou z najužitočnejších technológií pre samotných policajtov bude snímač dlane zabudovaní v radiacej páke. Svetlo podobné infračervenému žiareniu vodičovi prečíta jeho cievy v ruke. Ich rozloženie je rovnako unikátne ako odtlačok prsta. Vďaka tomuto snímaču, a samozrejme prepojeniu systémov, bude policajt mať prístup ku všetkým databázam za pol sekundy. Auto navyše rozozná vodiča a upraví mu sedenie a spätné zrkadlá.

zdroj: Youtube.com

Umelá inteligencia v aute bude schopná rozoznať správanie policajta a prispôsobí mu funkcie v aute. Pri prudkom zošliapnutí pedálu auto napríklad automaticky zapne maják a sirénu. Ak sa policajt odpúta, vypne sa bočný maják, ktorý by ho mohol pri vystupovaní oslepiť. Pri cúvaní sa zadné majáky zmenia na biele svetlá, aby policajti lepšie videli.

Policajný Stinger je však vybavený aj umelou inteligenciou, ktorá zvýši bezpečnosť na cestách. Bežný automobilový radar, ktorý máme aj my vo svojich autách na regulovanie vzdialenosti, bude zobrazovať rýchlosť auta pre Stingrom priamo na HUD displeji. Dodatočné kamery budú schopné rozoznať evidenčné čísla a skontrolovať, či skutočne patria danému autu. V rámci prepojených systémov bude automobilový počítač spolupracovať aj s osobnými kamerami strážnikov, ktoré budú schopné rozoznať nebezpečnú osobu podľa tváre a policajtov nenápadne varujú.

Technológia je momentálne určená pre policajné autá. Spoločnosť Fujitsu však nevylučuje, že by ju v budúcnosti mierne pozmenenú ponúkali aj iným záchranným zložkám.

Tagy

Pokračovať v čítaní