Autosuv.sk

Ostatné

Polovica áut predstavených v roku 2022 bolo čínskych

Najviac nových áut pochádza od čínskych značiek, prvenstvo drží Toyota.
Polovica áut predstavených v roku 2022 bolo čínskych Foto: Saic

Portál Motor1 zhrnul vo svojom článku niekoľko štatistík, týkajúcich sa nových áut, ktoré nám automobilky predstavili v uplynulom roku. Celkovo sme mohli spoznať až 131 nových vozidiel. Do tohto čísla nie sú započítané koncepty, ľahké úžitkové vozidlá, modernizované modely ani premenované modely.

Do štatistiky sa dostali len nové sériovo vyrábané autá. Najviac až 11 nových modelov predstavila Toyota pod značkami Toyota, Lexus a Daihatsu. Na druhom mieste je čínsky Saic spolu s General Motors zhodne s desiatimi vozidlami. Honda predstavila osem áut a z európskych koncernov sa najvyššie umiestnil Stellantis, ktorý predstavil sedem vozidiel.

V jeho sedmičke boli Alfa Romeo Tonale, Citroen C4 X, Fiat Fastback, Jeep Avenger, Maserati Grecale a Peugeot 408. Do štatistiky sa nedostalo Maserati GranTurismo, keďže ešte nebol odhalený jeho interiér.

Keď sa pozrieme na štatistiky podľa pôvodu, tak jednoznačne vyhráva Čína so 62 novými modelmi, čo je 47 % z celkového počtu. Európa s 18 % sa zaradila na tretie miesto za Japonsko s podielom 20 %. Až 67 nových vozidiel prišlo s karosériou SUV, ale vďaka čínskemu dopytu nedopadli až tak zle ani sedany s počtom 23.

Pokračovať v čítaní