Autosuv.sk

Ostatné

Porsche dostalo povolenie na stavbu najväčšej fabriky na e-palivá

Nový závod vznikne v Texase a postačí na pokrytie spotreby približne 400 000 áut.
Porsche dostalo povolenie na stavbu najväčšej fabriky na e-palivá

Spoločnosť HIF Global získala povolenie na stavbu nového závodu na výrobu e-palív v Texase. Pôjde o najväčší závod svojho druhu na svete. Hlavným investorom HIF Global je Porsche a vďaka tomu má prístup aj k produkcii z pilotného závodu Haru Oni v Čile.

Prvú dodávku v objeme 2 600 l e-paliva získalo Porsche v decembri 2022 a nakupuje odtiaľ celú produkciu paliva, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 130 000 l ročne. Momentálne je výroba e-paliva drahá a liter stojí približne 50 eur. K tomu treba pripočítať cenu za prepravu a ďalšie náklady.

Príčinou vysokej ceny sú energetické straty. Zo 100 kWh zelenej energie potrebnej na výrobu zeleného vodíka sa len 13 kWh dostane do nádrže vozidla v podobe paliva. Navyše účinnosť paliva je v porovnaní s energiou potrebnou pre chod elektromotora veľmi nízka.

Pomôcť so znižovaním ceny má práve veľká priemyselná výroba a tomu pomôže aj výstavba nového závodu v Texase. Výstavba závodu sa má podľa plánu začať v roku 2024 a v roku 2027 má výrobná kapacita dosiahnuť 750 miliónov litrov uhlíkovo neutrálneho paliva, ktoré pokryje spotrebu 400 000 vozidiel. Pri tomto objeme výroby bude zachytených 2 milióny ton oxidu uhličitého z ovzdušia a využije sa 300 000 ton zeleného vodíka, získaného z vody.

Priemyselná výroba by výrobnú cenu e-paliva mala postupne znížiť na 2 eurá za liter a v dlhodobom horizonte dokonca pod jedno euro. To sa už približuje k výrobnej cene klasických fosílnych palív, ktorá sa pohybuje okolo 0,50 eura za liter.

Výhodou e-palív je, že ho môžu využívať existujúce spaľovacie motory bez akýchkoľvek úprav. Pre Porsche má ich výroba určite význam a pomôže nimi udržiavať pri živote množstvo historických modelov. A tých je naozaj veľa. Keď v roku 2017 vyrobilo Porsche jubilejný miliónty kus modelu 911, tak podľa slov značky 70 % z nich bolo schopných jazdy. To je pri tak dlho vyrábanom vozidle unikátne číslo.

Zdroj: HIF Global a Hydrogen Insight

Pokračovať v čítaní