Autosuv.sk

Ostatné

Porsche oficiálne otvorilo fabriku na e-palivo

Nemecký výrobca výkonných áut začína s malým objemom výroby paliva pre Porsche Mobil 1 Supercup. V priebehu niekoľkých rokov objem významne narastie.
Porsche oficiálne otvorilo fabriku na e-palivo

Pilotnú fabriku Haru Oni v Čile na výrobu e-palív otvorili zástupcovia Porsche a čílskej vlády. Členovia správnej rady, Barbara Frenkel a Michael Steiner, symbolicky natankovali e-palivom Porsche 911.

Nové palivo vzniká z vody a oxidu uhličitého zachyteného zo vzduchu. Vďaka využitiu veternej energie je palivo vo výsledku takmer uhlíkovo neutrálne. Juh Čile ponúka na výrobu takéhoto paliva ideálne podmienky, keďže tu až 270 dní do roka fúka dosť silný vietor, aby mohla veterná turbína pracovať na plný výkon.

V pilotnej fáze chce Porsche vyrábať len 130 000 litrov ročne a využije ho vo svojej pretekárskej sérii Porsche Mobil 1 Supercup. V budúcnosti nie je vylúčené ani využitie e-paliva vo Formule 1. Po pilotnej fáze dôjde v polovici dekády k navýšeniu výroby na 55 miliónov litrov ročne a v priebehu ďalších dvoch rokov na 550 miliónov ročne.

"Potenciál e-palív je obrovský. V súčasnosti je na svete viac ako 1,3 miliardy vozidiel so spaľovacími motormi. Mnohé z nich budú na cestách ešte desaťročia a e-palivá ponúkajú majiteľom existujúcich áut takmer uhlíkovo neutrálnu alternatívu," vysvetlil Michael Steiner, člen správnej rady.

Tagy

Pokračovať v čítaní