Autosuv.sk

Ostatné

Poškodili ste si auto na výtlku? Žiadajte odškodnenie od správcu cesty

Blíži sa obdobie so zvýšeným množstvom výtlkov a jám na cestách. Vyskytnú sa hlavne v oblastiach Slovenska, kde sa často strieda mrznutie s plusovými teplotami.
Poškodili ste si auto na výtlku? Žiadajte odškodnenie od správcu cesty

Blíži sa obdobie so zvýšeným množstvom výtlkov a jám na cestách. Vyskytnú sa hlavne v oblastiach Slovenska, kde sa často strieda mrznutie s plusovými teplotami.

Sezóna, keď sa výtlky objavujú na cestách vo zvýšenej miere, je už tu. Tohtoročná zima je totiž na mnohých miestach Slovenska ako na hojdačke. Striedanie snehu, dažďa, teplôt nad nulou a mrznutia je ideálnym základom pre vznik výtlkov. Škoda, spôsobená po prejazde výtlkom, sa môže vyšplhať až do tisícok eur. Jej výška záleží nielen od rozsahu poškodení. Výrazne navýšiť ju môže poškodenie veľkého kolesa s drahým diskom a pneumatikou. Prekvapením nebývajú ani škody na náprave vozidla. Spôsob, ako vzniknutý poroblém riešiť, závisí od situácie. Ak máte havarijné poistenie s nulovou spoluúčasťou, tak odporúčame zvoliť túto cestu. Spravidla je to najrýchlejšie a najjednoduchšie riešenie.

Poškodenie vozidla následkom výtlku na ceste v plnom rozsahu kryje havarijné poistenie vozidla bez ohľadu na to, či udalosť prešetrovala polícia alebo nie. Škodu môže motorista nahlásiť osobne na pobočke, cez svojho agenta, najrýchlejšie však cez telefón, internet alebo mobilnú aplikáciu. K hláseniu škody sa vždy zíde vlastná fotodokumentácia. V prípade privolania polície by si mal klient dobre uschovať aj všetky dokumenty a doklady ako napríklad hlásenie škody, obhliadku poškodeného motorového vozidla, policajnú správu, či faktúru za opravu od servisu“, radí Helena Kanderková z poisťovne Allianz.

Škodu, spôsobenú výtlkom, preplácame jednak z havarijného poistenia, ale aj z PZP, ku ktorému stačí mať pripoistené riziko výtlk. Ak chce klient škodu kryť z pripoistenia výtlk k PZP, musí zavolať na asistenčnú službu, ktorá zdokumentuje nielen poškodenie vozidla, ale aj miesto, kde sa škoda stala. Ak sa škoda kryje z havarijného poistenia, stačí, ak ju klient nahlási poisťovni. Pri plnení z havarijného poistenia musí byť výtlkom poškodená okrem pneumatiky aj iná časť vozidla, napríklad disk. Vodičom po poškodení auta výtlkom odporúčame zastaviť a zabezpečiť miesto nehody. Dobré je škodu zdokumentovať – teda odfotiť auto aj vozovku. Dôležité je tiež zaznamenať, či bol výtlk označený“, informoval Milan Janásik z poisťovne Generali.

Pred samotným vymáhaním od poisťovne odporúčame motoristom preštudovať si havarijnú zmluvu, či z nej náhodou nie je vylúčená škoda spôsobená výtlkom. Ako zložitejšia a zdĺhavejšia cesta sa javí vymáhanie škody od správcu cesty. Vždy je to o jeho prístupe, ale konkrétne prípady z nášho okolia svedčia o zdĺhavosti procesu. Poškodení v niektorých prípadoch stratili trpezlivosť a škodu nakoniec nevymohli.

výtlk
TASR

Postup pri vymáhaní škody od správcu cesty

  • v prvom rade zabezpečte miesto, nezabudnite na výstražný trojuholník a reflexnú vestu
  • overte, či úsek cesty nebol označený dopravnou značkou, upozorňujúcou na výtlky; ak bol úsek cesty takouto značkou označený, tak si od správcu cesty škodu nevymôžete, ostáva vám už len havarijné poistenie, prípadne PZP s pripoistením na škodu spôsobenú výtlkmi
  • zdokumentujte miesto nehody, nafoťte ho, nezabudnite odfotiť výtlk a škodu na vozidle, pre lepšiu identifikáciu miesta spravte fotografiu väčšieho úseku, nech je možné ľahko identifikovať miesto, ak je v mieste nehody kilometrovník, tak nič nepokazíte tým, že ho odfotíte spolu s poškodeným autom
  • ak sú k dispozícii svedkovia, vypýtajte si na nich kontakt
  • vyplňte záznam o nehode
  • políciu volať nemusíte, ale určite to odporúčame; zadokumentovanie udalosti dopravným policajtom vám uľahčí následné vymáhanie škody od správcu cesty
  • následne čo najskôr kontaktujte správcu cesty, ktorý vás informuje o ďalšom postupe.


Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”


Tagy

Pokračovať v čítaní