Autosuv.sk

Ostatné

Poznáme Svetové auto roka 2018 aj víťazov jednotlivých kategórií, najkrajší je Velar

Výsledky boli vyhlásené na autosalóne v New Yorku v šiestich kategóriách. Najprestížnejšie ocenenie putuje do Švédska..

Európski novinári si zvolili auto roka už pred pár týždňami. Počas autosalónu v Ženeve sme sa dozvedeli, že sa ním stalo Volvo XC40 pred Seatom Ibiza a BMW radu 5. Ide asi o najprestížnejšiu anketu s dlhou históriou. Od roku 2004 sa však udeľuje aj ocenenie Svetové Auto Roka - WCOTY (World Car of the Year). O víťazovi tejto ankety rozhodujú motoristickí novinári z Ázie, Európy a Severnej Ameriky. Cieľom nie je konkurovať národným súťažiam o auto roka, ale ich doplniť. Víťazov v šiestich kategóriách vyhlásili na prebiehajúcom autosalóne v New Yorku.

Zelené auto roka

Víťazom medzi ekologickými autami sa stal elektromobil Nissan Leaf. V hlasovaní novinárov vyhral pred BMW 530 iPerformance plug-in hybrid a Chrysler Pacifica hybrid

Nissan Leaf
Nissan Leaf Foto: NIssan

Najkrajšie auto

Dizajn je subjektívna, ale pri kúpe auta často rozhodujúca vec. Po víťazstve v tejto prestížnej kategórii siahal Lexus LC a Volvo XC60. Nakoniec sa môžu tešiť dizajnéri modelu Range Rover Velar.

Range Rover Velar
Range Rover Velar Foto: JLR

Mestské auto

Volkswagen Polo sa radí medzi najpredávanejšie autá. Možno aj to bol dôvod, prečo v hlasovaní novinárov zvíťazil pred Suzuki Swift a Fordom Fiesta.

Volkswagen Polo GTI
Volkswagen Polo GTI (Volkswagen)

Luxusné auto

Túto kategóriu ovládol koncern Volkswagen. O titul bojovali hneď dva modely Porsche, Panamera a Cayenne, ale víťazstvo im vyfúklo Audi A8.

Audi A8
Audi A8 Foto: Audi

Výkonné auto

Vybrať medzi športovými autami je skutočne náročné. Súťažia tu medzi sebou aj autá, ktoré by sme na pretekárskej trati nikdy nepostavili vedľa seba, aby súťažili v rovnakej kategórii. Svet športových áut je rôznorodý a taká je aj finálová trojica. Pred BMW M5 sa musela skloniť Honda Civic Type R a Lexus LC 500.

BMW M5
BMW M5 Foto: BMW

Svetové auto roka

Hlavná kategória priniesla radosť do Švédska. Víťazom je Volvo XC60. V hlasovaní novinárov sa umiestnilo na prvom mieste pred Mazdou CX-5 a modelom Range Rover Velar.