Autosuv.sk

Ostatné

Poznáte tieto značky? Ak milujete autá, budete v nich doma.

Tuningové dielne často vymenia pôvodný znak auta za svoj. Prečítajte si o nich viac.
Poznáte tieto značky? Ak milujete autá, budete v nich doma.

Tuningové dielne často vymenia pôvodný znak auta za svoj. Prečítajte si o nich viac.

Keď vám niekto povie, že jazdí na cee´de, asi už viete, že má Kiu. Keď vám ale niekto povie skratku, ktorá nie je tak typická, musíte lúštiť. Označenia ako M, RS, S a iné majú poväčšine autá z vyšších výkonových rád. Tu je ešte stále možné zaradiť si v mysli, o ktorého výrobcu asi pôjde. No ak sa rozprávate s človekom, ktorý ku svojmu autu pestuje naozaj vášeň, mali by ste vedieť aj čo znamenajú slová ako Brabus, MTM, Abarth a podobne. Ide o tuningové spoločnosti, ktoré sa zaoberajú nielen zrýchlením auta, ale aj jeho optickou úpravou.

Mansory

Táto nemecká spoločnosť upravujúca vozy sa nešpecializuje konkrétne na jednu značku, ale na všetky drahšie európske autá. I keď má táto spoločnosť sídlo v Nemecku, je jasné, že zastúpenie tejto značky nájdete napríklad v Spojených Arabských Emirátoch, kde o peniaze a dopyt naozaj nie je núdza. Čo ale môže byť trochu prekvapujúce je fakt, že naši poľskí susedia majú svoju vlastnú pobočku aj u nich doma podobne ako India, Island a napríklad aj Čína.

Brabus

S touto automobilkou je práca o poznanie ľahšia. Brabus GmbH je tiež nemeckou spoločnosťou a špecializuje sa na Mercedesy. Po mestách, aj keď asi nie slovenských, môžete okrem upraveného Mercedesu pod značkou Brabus vidieť aj Smarty a Maybach. Keďže sú všetky tieto značky súčasťou koncernu Daimler, „ostalo to v rodine.“ Názov spoločnosti je spojením priezvisk zakladateľov, Klausa Brackmana a Boda Buschmanna.

Alpina

Je pravda, že prednedávnom automobilovým svetom otriaslo vzkriesenie značky Alpine. Táto informácia je síce správna, ale v tomto prípade absolútne nerelevantná, keďže Alpina a Alpine sú dve nezávislé veci. Zatiaľ, čo Alpine je v podstate Renault, Alpina je značka špecializujúca sa na tuning vozidiel značky BMW. Takisto ako obe predošlé, aj Alpina bola založená v kolíske motorizmu - v Nemecku. Zaujímavá oproti ostatným spoločnostiam je tým, že autá sa nenakupujú od BMW a následne upravujú. Alpina má totiž úzku spoluprácu s BMW a integrované výrobné procesy. Znamená to v praxi, že továreň BMW v Mníchove opúšťajú priamo Alpiny.

Gemballa

Ak vám niekto povie, že riadi auto od tejto spoločnosti, môžete si byť istý, že tento človek je veľmi ďaleko za vodou. Nielen, že tuningy od takto renomovaných značiek sú extrémne drahé, no táto spoločnosť si vybrala za svoj základný kameň automobil, ktorý už sám o sebe začína na astronomických sumách. Ďalšia spoločnosť z Nemecka totiž upravuje autá od Porsche.

Abarth

Tento názov už možno bude povedomý viacerým Slovákom. Málokto vie, že táto talianska automobilka založená Rakúšanom bola kedysi samostatná značka zaoberajúca sa motoršportom. Ešte menej ľudí vie, že v dnešnej dobe je to už vlastne podznačka skupiny FIAT, podobne, ako tomu bolo pri Citroenoch a ich športovejších verziách DS. Abarth by teda nemal patriť do nášho zoznamu, no je to na Slovensku spomedzi týchto auto s najčastejším výskytom a preto sa oplatí vedieť, čo je zač.

MTM

S jednou výnimkou uzatvárame tuningový zoznam ďalšou nemeckou spoločnosťou. Motorentechnik Mayer, založená Rolandom Mayerom, sa zaoberá vylepšovaním automobilov značky Audi. Zaujímavosťou je, že samotný Roland Mayer kedysi pracoval v Audi a zaslúžil sa o vývoj jedného z motorov pre pretekárske autá. Najväčšiu slávu získali hlavne vďaka uvedeniu prepracovaného Audi TT, do ktorého nainštalovali až dva plnohodnotné motory. I keď mala spoločnosť MTM aj nejaké „bokovky“, práve projekty ako tieto, ju neodlúčiteľne spájajú so spomínaným Audi.

Tagy

Pokračovať v čítaní