Autosuv.sk

Ostatné

Pozor, Česko zaviedlo elektronické diaľničné známky

Nové elektronické diaľničné známky vstupujú u susedov do platnosti. Aké sú ich ceny a kde ich kúpiť, sa dočítate v našom článku.
Pozor, Česko zaviedlo elektronické diaľničné známky edalnice.cz

Česká republika po rokoch odsúvania zavádza elektronické diaľničné známky. Ich predaj odštartuje už 1. decembra. V článku uvádzame ceny diaľničných známok pre vozidlá do 3,5 t, spôsob ich obstarania a výnimky.

Ceny elektronických známok

Ročná známka v roku 2021 pre automobily do 3,5 t stojí 1 500 korún (56,82 eur), mesačná 440 Kč (16,67 eur) a desaťdňová 310 Kč (11,74 eur). Až 50 % zľavu z poplatkov si môžu uplatniť eko autá. Do tejto kategórie spadajú vozidlá, spaľujúce zemný plyn CNG, alebo biometan. Pozor, na vozidlá spaľujúce LPG sa zľava nevzťahuje.

Kde kúpiť?

Známky bude možno od 1. decmebra kúpiť v e-shope. K dispozícii budú aj tradičné obchodné miesta a samoobslužné kiosky najmä v prihraničných oblastiach. Pri kúpe známky je potrebné okrem výberu požadovanej známky zadať EČV. V prípade, že sa rozhodnete pre nákup známky online a platbu bankovým prevodom, známka začne platiť až po doručení potvrdenia o uhradení poplatku. Pri kúpe známok si možno až s trojmesačným predstihom vybrať deň, kedy začne ich platnosť. Známka potom platí od polnoci stanoveného dňa. Koniec platnosti končí v čase 23 hodín 59 minút a 59 sekúnd posledného platného dňa. Aj ročná známka platí po novom odo dňa zakúpenia, alebo stanovenia termínu jej platnosti a nie ako po starom od 1. decembra predchádzajúceho roku do 31. januára nasledujúceho roku.

Výnimka

Vozidlá, registrované v Českej republike, môžu byť oslobodené z dôvodu niekoľkých výnimiek od platenia diaľničnej známky. Pre zahraničné vozidlá platí len jedna výnimka. Oslobodené od kúpy diaľničnej známky sú elektromobily, vodíkové automobily a hybridy, ktorých emisie CO2 sú nižšie ako 50g/km. V praxi teda oslobodenie platí len pre plug in hybridy, ktoré momentálne ako jediné majú oficiálne nižšie emisie. Pozor, pre uplatnenie oslobodenia od platby za diaľničnú známku musia majitelia zahraničných áut najskôr podať oznámenie. Nájdete ho na nasledujúcom linku - KLIKNITE SEM!

Formulár možno podať do určenej dátovej schránky, zaslať emailom elektronicky vyplnený formulár, alebo nascanovaný s elektronickým podpisom, prípadne poštou. Adresy a podrobnosti nájdete na nasledujúcom linku - KLIKNITE SEM!

Pokuty

Kontrolovať platnosť diaľničných známok budú policajti a pracovníci Colnej správy ČR. Využívať pritom budú vozidlá vybavené kamerovým systémom pre rozpoznanie EČV. Na kontrolu môžu využiť aj kontrolné brány na diaľniciach, treťou možnosťou je kontrola na parkoviskách a odpočívadlách. Za jazdu bez platnej známky hrozí pokuta 20 000 Kč (757,55 eur). Ak policajti zistia, že ste neoprávnene požiadali o oslobodenie od platenia diaľničnej známky, tak sa pokuta môže vyšplhať až na 100 000 Kč (3 787,74 eur). Ak jazdíte elektromobilom, ale nepožiadate o oslobodenie, tak  zaplatíte pokutu 5000 Kč (189,39 eur).

*Ceny boli prepočítané kurzom 26,401 CZK/EUR.

Pokračovať v čítaní