Autosuv.sk

Ostatné

Pozor, v Poľsku už zaplatíte mýto online

Tradičná platba na mýtnych bránach už v Poľsku nie je možná. Diaľničný E-ticket si možno zakúpiť online prostredníctvom jednej z dostupných aplikácií.
Pozor, v Poľsku už zaplatíte mýto online Zdroj: Autopay

Ak patríte medzi tých, ktorí dochádzajú do Poľska za prácou, či len sem-tam vyrazíte za nákupmi či oddychom, zbystrite pozornosť. Od decembra už totiž u našich severných susedov nezaplatíte za jazdu po vnútroštátnych diaľniciach A2 a A4 na mýtnych bránach, ale iba prostredníctvom aplikácie. Tá funguje na báze plne automatických a bezkontaktných platieb na základe evidenčného čísla vozidla. Včasnou kúpou mýta sa tak vyhnete pokute 500 PLN (v prepočte približne 109 eur).

Kým doteraz boli Slováci zvyknutí, že si za prejazd po súkromných a štátnych diaľniciach platili na miestnych mýtnych bránach, od decembra sa systém zmenil. Vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov môžu platiť mýto prostredníctvom štátnej aplikácie e-TOLL, alebo aplikácie Autopay.

Autopay

Autopay je automatický online a offline platobný systém. Vďaka aplikácii môžu vodiči prechádzať mýtnymi úsekmi diaľnice medzi mestami bez zastavenia. Platí sa automaticky a úplne bezkontaktne. Stačí, aby aplikácia bežala na pozadí.

Systém Autopay na poľských vnútroštátnych diaľniciach A2 Konin – Strykow (Lodž) a A4 Vroclav – Sosnica (Gliwice) a súkromných diaľniciach AmberOne A1 (Toruň – Gdansk) a A4 Katovice – Krakov je založený na tzv. GeoFencingu, ktorý zaznamenáva presný pohyb vozidla. Technológia dostáva informácie z telefónu len vtedy, keď auto prechádza cez vstupné a výstupné body spoplatnenej cesty.

Po stiahnutí aplikácie Autopay si musíte zriadiť vlastný účet zadaním vašej e-mailovej adresy a telefónneho čísla, údajov o vozidle (model a evidenčné číslo) a zdroja platby (kreditná alebo debetná karta).

Štátna aplikácia e-Toll

Podobne možno využiť aj štátnu aplikáciu e-Toll. Nevýhodou je, že ňou môžete zaplatiť len za štátne úseky diaľníc A2 Konin – Strykow a A4 Vroclav – Sosnica. Po stiahnutí aplikácie zadáte údaje o vozidle, následne zadáte plánovaný bod vjazdu a výjazdu z diaľnice a nastavíte dátum a čas platnosti elektronického lístka.

E-ticket bude platný 48 hodín od zadaného dátumu. Pokiaľ ste zmenili plány, môžete ho vrátiť pred deklarovaným časom štartu cesty. Za lístok možno zaplatiť cez aplikáciu pomocou platobnej karty. Návod na registráciu a použitie aplikácie si pozrite vo videu nižšie. Štátnu aplikáciu e-Toll a rovnako aj súkromnú aplikáciu Autopay možno zadarmo stiahnuť cez Google Play a App Store.

Zdroj: Autopay a e-Toll

Pokračovať v čítaní