Autosuv.sk

Ostatné

Pozrite si najpopulárnejšie farby áut a trendy pre rok 2018

Dnes sa najviac v Európe kupujú autá bielej, striebornej a modrej farby. Hitom roku 2018 sa vraj má stať modrá.
Pozrite si najpopulárnejšie farby áut a trendy pre rok 2018

Dnes sa najviac v Európe kupujú autá bielej, striebornej a modrej farby. Hitom roku 2018 sa vraj má stať modrá.

Pohľad na cesty je niekedy fádny. Na jednej strane na nich nájdeme vozidlá rôznych značiek, na druhej strane až tri štvrtiny z nich tvoria biele, sivé (strieborné) a čierne autá. Takýto konzervatívny prístup potvrdzujú štatistiky v ktorejkoľvek európskej krajine. Podľa ročných prieskumov spoločnosti PPG Industries, popredného svetového dodávateľa lakov, a spoločnosti DuPont takmer štvrtina (24 %) vlastníkov automobilov pri nákupe vozidla dáva prednosť bielej farbe. Na druhom mieste je čierna (19%) a tretia najčastejšia farba za posledný rok bola sivá (16%).


Na európskom trhu majú autá bielej a čiernej farby momentálne až 47% podiel, ukázali štatistiky predaja. Konzervatívne farby pôsobia seriózne a vidno to aj vo vozových parkoch spoločností. V tomto ohľade sa ale trend začína meniť. Manažéri vozových parkov si začínajú vyberať farbu áut tak, aby zodpovedala imidžu firmy.

Prístup pri výbere farby sa líši aj na základe pohlavia. Podľa štatistík časopisu Forbes muži uprednostňujú odtiene, ktoré sa spájajú so športovými autami. Preto u nich nájdeme viac červených, oranžových a čiernych áut. Ženy zas preferujú striebornú, zlatistú a hnedú farbu. Podľa predpovedí dizajnérov bude v tomto roku kraľovať modrá. Vhodný odtieň tejto farby sa vraj hodí ku prakticky každému modelu.

Volkswagen T-Roc
Volkswagen

My si dovolíme predpovedať ešte jeden trend. Automobilky začali v poslednom čase čoraz viac ponúkať dvojfarebné autá. Platí to najmä pre populárne mestské crossovery. Strecha v kontrastnej farbe v porovnaní s ostatnými časťami karosérie dokáže posunúť vzhľad auta na novú úroveň a z konzervatívnej šedej myšky sa razom stane farebné auto, zamerané na mladú generáciu.

Na výber farby auta sa dá pozrieť aj z praktickej stránky. Napríklad na bielej, bordovej, tmavomodrej ale aj čiernej vidno okamžite každé znečistenie. Na bordovej, modrej a čiernej navyše najviac vidno škrabance a nedokonalosti laku. Protipólom sú strieborné autá, ktoré vyzerajú na prvý pohľad čisto. Mnohokrát sa ich však stačí dotknúť a čierny prst vám odhalí realitu.

Tagy

Pokračovať v čítaní