Autosuv.sk

Ostatné

Pozrite si príbeh Slovenskej strely v TV

Naživo môžete stretnúť Slovenskú strelu koncom júna na podujatí 500 km slovenských, jej príbeh si však môžete už dnes pozrieť v dokumente Osudová Strela.
Pozrite si príbeh Slovenskej strely v TV

Motorový vozeň radu M 290.0 – Tatra 68 (1936), sa stal legendou železničnej dopravy prvej Československej republiky nielen kvôli svojmu vzhľadu, ale aj jazdným výkonom a originálnemu technickému riešeniu.

Na objednávku Ministerstva železníc boli postavené dva vozne pokrokovej technickej koncepcie, určené pre rýchlu osobnú prepravu medzi Bratislavou a Prahou. Oba vozne boli dokončené a nasadené do používania v roku 1936.

Maximálna rýchlosť vozidiel bola stanovená na 130 km/h, na dobrej trati však vozne boli schopné dosiahnuť aj vyššiu rýchlosť. Pri skúšobnej jazde v roku 1936 dosiahol vozeň M 290.002 na tú dobu mimoriadnu rýchlosť až 148 km/h. Súpravy jazdili priemernou cestovnou rýchlosťou až 92 km/h, (parné vlaky v tom čase dosahovali priemer 68 km/h) vďaka čomu prešli trasu z Bratislavy do Prahy za 4 hodiny a 16 minút.

Príbeh stroja a jeho tvorcov si môžete pozrieť v dokumente Osudová Strela dnes (utorok 14.6.) o 21:50 na ČT2 a na druhý deň v repríze o 17:25. Osobnú skúsenosť so Slovenskou strelou môžete získať v rámci podujatia 500 km slovenských na konci júna. Program a podrobnosti k podujatiu nájdete TU!

Zdroj: Wikipédia

Pokračovať v čítaní