Autosuv.sk

Ostatné

Pozrite si tipy pre správne zabehnutie nového auta (archív)

Nové auto treba dobre zabehnúť, mnohí však presne netušia, čo sa za týmto slovom skrýva. Svoje tipy k dobrému zabehnutiu auta zverejnila britská organizácia IAM RoadSmart.
Pozrite si tipy pre správne zabehnutie nového auta (archív) Foto: IAM RoadSmart

Kúpa nového auta je pre veľkú časť budúcich majiteľov významná udalosť. Vyberanie farby, výbavy, motorizácie a všetkých doplnkov vystrieda nadšenie z nového vozidla. Prudké vyštartovanie z miesta s pískajúcimi gumami však ani nie je to, čo ako prvé skúsi nový majiteľ.

Určite nie, pokiaľ si na auto roky šetril, prípadne ho bude roky splácať. Auto treba najskôr zabehnúť, ale ani monotónna dlhá jazda jedným tempom nie je tým správnym riešením. Niekoľko základných bodov k tomu, ako sa správať k novému auto priniesla britská organizácia IAM RoadSmart.

  • Dovoľte brzdám, nech si "sadnú". Začnite jazdiť opatrne a vyhýbajte sa výraznej akcelerácii a prudkému brzdeniu. Pamätajte, že pneumatiky vydržia dlhšie, ak sa k nim budete správať dobre počas prvých stoviek kilometrov.

  • Pravidelne kontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a oleja. Spotreba oleja môže byť počas prvých 8000 km vyššia, kým si časti motora časom lepšie sadnú.

  • Ak je to možné, predchádzajte dlhým jazdám pri konštantných otáčkach počas prvých 1 500 km. Kolísanie otáčok motora pomáha jeho častiam pracovať spolu v celom spektre otáčok.

  • Spotreba sa bude časom zlepšovať, takže nebuďte sklamaní pri prvých tankovaniach. Spotreba sa mnohokrát ustáli až po viac ako 10-tisíc kilometroch.

Nové auto prináša vlnu nadšenia, ktorá menej skúsených strhne k nie príliš ohľaduplnej jazde. Ale pamätajte, ako sa budete správať k autu počas prvých tisícok kilometrov, tak sa vám to neskôr vráti.

Tagy

Pokračovať v čítaní