Autosuv.sk

Ostatné

Pozrite si zoznam áut, ktoré (ne)prešli testom odolnosti bezkľúčového systému pred zlodejmi

Britská spoločnosť podrobila testom odolnosti pred zlodejmi tento rok už 18 vozidiel. S polovicou si zlodeji ľahko poradia, vďaka bezkľúčovému systému.
Pozrite si zoznam áut, ktoré (ne)prešli testom odolnosti bezkľúčového systému pred zlodejmi

O problémoch vozidiel s bezkľúčovým systémom sme už informovali niekoľkokrát. Prvok, ktorý prináša pohodlie majiteľovi môže výrazným spôsobom uľahčiť život zlodejom áut.

Na odolnosť vozidiel proti krádeži sa zamerala spoločnosť Thatcham Research. Ide o jediného britského neziskového poisťovateľa na trhu. Tento rok prešlo jej testami dokopy už 18 vozidiel, 11 v marci a ďalších 7 v júni. V tabuľke nižšie, prinášame zoznam všetkých testovaných áut aj s hodnotením bezpečnosti, ktoré získali. Najhoršie v teste odolnosti pred zlodejmi dopadlo Suzuki Jimny, ktoré dostalo známku neakceptovateľné. Problémom v tomto prípade nie je bezkľúčový systém, ten testované vozidlo ani nemalo. Za zlý výsledok v tomto prípade mohlo celkovo slabé zabezpečenie vozidla. 

Ďalších 9 vozidiel dostali známku "slabý", lebo nie sú odolné voči útoku prostredníctvom bezkľúčového systému. Zvyšných osem áut dostalo hodnotenie "prvotriedny". V týchto prípadoch automobilky urobili opatrenia, aby sa bezkľúčový systém nedal zneužiť. Zlodeji najčastejšie kradnú autá v noci, keď prostredníctvom jednoduchého zariadenia zosilnia signál z kľúča, ukrytého za dverami domu. Niektorí výrobcovia preto zaviedli technickú novinku. Kľúč automaticky prestane vydávať signál, ak sa s ním nehýbe nejakú dobu (napríklad 30 sekúnd). Zlodeji tak v noci nezachytia signál z kľúča. Ďalším riešením je prechod na iné bezdrôtové technológie ako Ultra Wide Band (UWB) a Bluetoooth Low Energy (BLE).

Model Hodnotenie
BMW 7 prvotriedny
BMW X7 prvotriedny
DS3 Crossback slabý
Mazda 3 slabý
Porsche 911 prvotriedny
Toyota RAV4 slabý
Volvo S60 slabý
Audi e-tron prvotriedny
Ford Mondeo slabý
Hyundai Nexo slabý
Jaguar XE prvotriedny
Kia ProCeed slabý
Range Rover Evoque prvotriedny
Lexus UX slabý
Mercedes triedy B prvotriedny
Porsche Macan prvotriedny
Suzuki Jimny neakceptovateľný
Toyota Corolla Hybrid slabý

Thatcham Research prináša aj niekoľko rád pre majiteľov vozidiel.

  • Opýtajte sa predajcu, či sa dá kľúč na noc manuálne vypnúť, či má pohybový senzor a či sú dostupné softvérové aktualizácie.
  • Na noc vkladajte kľúč do špeciálnych obalov, blokujúcich signál, ľahko ich zoženiete napríklad cez internet.
  • Neodkladajte kľúče na noc hneď za vchodovými dverami, aby zlodeji nezachytili signál, keď pristúpia zvonku k dverám.

Tagy

Pokračovať v čítaní