Autosuv

Ostatné

Prevodovka Kie umožní plachtiť s vypnutým motorom do rýchlosti 125 km/h

Dôležitou súčasťou inteligentnej manuálnej prevodovky je elektronicky prepojená spojka so spojkovým pedálom.
Prevodovka Kie umožní plachtiť s vypnutým motorom do rýchlosti 125 km/h

Nová inteligentná manuálna prevodovka je určená pre modely so 48 V mild hybridnou technikou. Hlavným rozdielom z pohľadu techniky, pri porovnaní s tradičným "manuálom" je elektronické prepojenie spojkového pedála so spojkou. Hlavnou výhodou prevodovky je šetrenie paliva a znižovanie emisií približne o tri percentá. V praxi to funguje nasledovne. Ak šofér uvoľni akcelerátor, auto začne plachtiť. Ak bol zaradený prevodový stupeň, tak dôjde najskôr k rozpojeniu spojky a následnému vypnutiu motora. Vozidlo takto pokraćuje ďalej na voľnobeh, aby čo najviac využilo kinetickú energiu. Krátkodobo to takto funguje až do rýchlosti 125 km/h.

Foto: Kia

Ak šofér zatlačí akcelerátor, prípadne stlačí spojkový pedál pre zmenu prevodového stupňa, tak štartér-generátor naštartuje motor a na krátky moment nechá rozpojenú spojku. Mild hybridný systém tento moment využije na okamžitú úpravu otáčok motora, aby sedeli s rýchlosťou vozidla a zaradeným stupňom. Ak počas plachtenia so zaradeným stupňom klesne rýchlosť vozidla pod určitú hranicu, tak dôjde k naštartovaniu motora, aby sa neskôr netrápil v príliš nízkych otáčkach.

Kia tvrdí, že elektronické prepojenie spojkového pedála a spojky sa z pohľadu ovládania auta nijako nelíši v porovnaní s tradičným riešením. Spojkový pedál sa správa rovnako. Radenie prevodových stupňov by však malo byť hladkejšie bez myknutia vozidla, čo sa bežne môže stávať menej zručným šoférom. Nová elektronická spojka sa začne montovať v treťom kvartáli 2020 do modelu Kia Rio s mild hybridným motorom 1,0 T-GDi a postupne sa dostane do viacerých modelov s rôznou mild hybridnou motorizáciou.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní