Autosuv.sk

Ostatné

Pripravujeme sa na kúpu auta: Čo všetko treba zvážiť

Jazdiť vo vlastnom je úžasný pocit. Tá neodolateľná vôňa nového interiéru a obdivné pohľady kolegov, keď zaparkujete na firemnom parkovisku vám doslova dvíhajú ego. Pod pozlátkou lesklého laku a opojného pocitu sa však skrývajú aj nástrahy. Tieto veci si dobre premyslite, ne
Pripravujeme sa na kúpu auta: Čo všetko treba zvážiť

Jazdiť vo vlastnom je úžasný pocit. Tá neodolateľná vôňa nového interiéru a obdivné pohľady kolegov, keď zaparkujete na firemnom parkovisku vám doslova dvíhajú ego. Pod pozlátkou lesklého laku a opojného pocitu sa však skrývajú aj nástrahy. Tieto veci si dobre premyslite, než si zaobstaráte vášho nového miláčika.

Potrebujem vôbec auto?

Toto je otázka, ktorú by si mal položiť každý človek cítiaci potrebu jazdiť vo vlastnom. Zahŕňa pod sebou množstvo ďalších otázok z rôznych aspektov života šoféra. Aby sme sa vyhli všetkým nepríjemnostiam, ktoré vlastnenie motorového vozidla obnáša, zamyslime sa vôbec nad tým, či si nekupujeme auto skutočne iba z rozmaru. Ak bývame v meste a sme schopní sa na všetky pre nás dôležité miesta dostať do 20 minút hromadnou dopravou, kúpu si premyslime. Je totiž dosť pravdepodobné, že keby sme sa snažili dostať na to isté miesto autom, cesta spolu s hľadaním parkovania nás bude stáť ešte viac času. A to nás privádza k prvému problému.

Parkovanie

Problém parkovania v mestách stále narastá. Nielen metropola je posadnutá neduhom nedostatku parkovacích miest a takzvaného divokého parkovania. Ak sa rozhodnete ísť parkovať do mesta, obrňte sa trpezlivosťou pri hľadaní miesta a hlavne schopnsťami. Miesta v meste sú oveľa užšie ako v autoškole. Takisto nie je jednoduché trafiť sa miedzi dve veľké SUV lokálnych zbohatlíkov.

Takisto nezabudnite na poplatky spojené s odstavením auta. V centrách miest je buď úplne zakázané parkovať alebo je parkovanie spoplatnené. Ak sa vám teda aj podarí nájsť miesto, rátajte s poplatkami. V Košickej zóne A1 zaplatíte za hodinu až 1,80 eur. V Bratislave je najvyššia hodinová tarifa 1,20 eur. Ak sa vám však nepošťastí, parkovacie garáže ponúkajú "uskladnenie" aj za tri eurá na hodinu.

Poistenie

Poistení áut existuje hneď niekoľko. Najzákladnejším, ktoré už podľa názvu musí mať každé auto, je PZP (Povinné Zmluvné Poistenie). Ide o druh poistky, ktorá kryje náklady na opravu auta, do ktorého narazíte. Cez internet si pokojne môžete spraviť kalkuláciu pre vaše auto už za pár minút. Náklady sa pohybujú priemerne na úrovni okolo 150 eur ročne. Pri tomto poistení však vaše auto chránené nie je, a tak bude treba rátať s následkami. 

Ak chcete ochrániť aj svoje auto, musíte si k PZP dokúpiť aj havarijné poistenie alebo tzv. kasko. Základom pre výpočet ceny poistenia je pôvodná cena automobilu. Preto sa spravidla neoplatí pre staršie automobily. Podľa toho, či chcete poistiť len nehody alebo aj živelné pohromy, vandalizmus a odcudzenie, sa môže ročný poplatok vyšplhať aj na 2000 eur. 

Servis

Náklady na servis sú tiež neodmysliteľnou položkou, pokiaľ vlastníte auto. Ak ste si už zaplatili aj havarijné poistenie, stále ostávajú povinné návštevy servisu, za ktoré si budete musieť zaplatiť. Počas používania auta bude treba vykonať bežné kontroly a výmenu opotrebovaných súčiastok. V aute bude treba pravidelne meniť olej, brzdové doštičky a jedného dňa aj ozubený remeň. Celoročná prevádzka si vyžiada aj dva páry pneumatík.

Palivo

Netreba zabúdať aj na to, že najpravidelnejším výdavkom, ktorý budete musieť na vaše auto vynakladať, sú financie na palivo. V závislosti od prejazdených kilometrov je potrebné zvoliť taký typ paliva, aby boli náklady minimálne. Nie vždy predstavuje najnižšia tabuľková spotreba aj najnižšie náklady. Je potrebné nájsť správny pomer medzi nákupnou cenou, servisnými nákladmi, palivom a spotrebou. Ľudová múdrosť o diesloch plynulú jazdu a benzínoch na krátke trasy plati stále. Za zváženie stoja aj alternatívne druhy pohonu. Predovšetkým pokiaľ sa pohybujete v meste. Elektromobily sú svojim dojazdom na pravidelnú jazdu v meste priam ideálne a veľa európskych miest plánuje zakázať naftovým autám vstup do centier.

 

zdroj: Giphy.com

Potrebujem!

Ak ste predsa usúdili, že auto potrebujete a rátate aj s vedľajšími nákladmi, kúpe nestojí nič v ceste. Auto však nekupujte len tak inštinktívne. Pokiaľ nepatríte do jedného percenta najbohatších ľudí, takúto dôležitú kúpu jednoducho musíte zvážiť.

Aké su potreby

Kým začnete prezerať ponuky predajcov alebo autobazáru, poriadne zvážte, aký typ auta sa vám najviac hodí. Terénne, SUV, VAN, kupé, sedan, hatchback. Kategórií a veľkostí vozidiel je neúrekom. Či už hľadáte auto pre rodinu alebo na zvyšovanie hladiny adrenalínu, dobre zvážte, či potrebujete taký veľký kufor, či využijete taký veľký motor, či náhodou v aute nie je málo sedadiel.

Aký je rozpočet

Či už na auto miniete tisíce alebo desaťtisíce, nastavenie rozpočtu je kľúčové. Po odrátaní predbežných nákladov na poistenie a neočakávané výdavky, vám práve vaše finančné schopnosti vykreslia hranice, v ktorých sa môžete pohybovať. Vďaka tomu sa ľahšie rozhodnete, či si kúpite nové auto slabšej konfigurácie alebo staršie vozidlo v dobrom stave a lepšej výbave.

Kúpa alebo lízing

Kúpiť si auto za rozpočet, ktorý mám a neriskovať požičiavaním peňazí alebo použiť rozpočet ako akontáciu a vziať si auto na lízing? Nech je odpoveď akákoľvek, podľa základných pravidiel finančnej gramotnosti sa odporúča mať na účte odložené dve až päť splátok dopredu. V prípade, že by ste ostali bez prijmu sa tak vďaka dostatoćnému zostatku vyhnete nepríjemnostiam.

Sledujte akcie

Automobilky niekoľkokrát do roka vyhlasujú rôzne akcie, počas ktorých dokážete získať vozidlá lacnejšie. Ak sa vám však nechce čakať, nazrite do skladových zásob. Veľmi atraktívnou službou je aj predĺženie záruky a servis na niekoľko rokov zdarma.

Viacero áut

Akokoľvek výhodná ponuka môže byť úplne bezpredmetná, vám dané auto nesadne. Pred kúpou si na vlastnej koži zajazdite aj na konkurencií. Ak vás tá nedokáže presvedčiť o svojich prednostiach a rozhodnete sa pri pôvodnej voľbe ostať, aspoň ste vyskúšali všetko. Pretože nemôžete spraviť správne rozhodnutie bez toho, aby ste zvážili všetky možnosti.

 

zdroj: Giphy.com

Tagy

Pokračovať v čítaní