Autosuv.sk

Ostatné

Prvý sneh: Tieto tipy vám pripomenú, ako jazdiť v zime (aktualizované)

Prvá vážnejšia nádielka od perinbaby dnes potrápila mnohých vodičov. Nepripravenosť niektorých a lajdáctvo iných dokáže spôsobiť ťažkosti nielen im, ale aj všetkým naokolo. Tieto tipy vám pomôžu vyhnúť sa nejednej komplikácií.
Prvý sneh: Tieto tipy vám pripomenú, ako jazdiť v zime (aktualizované)

Tak už to prišlo aj na hlavné mesto. Prvá nádielka od perinbaby sa pravdepodobne dlho neudrží. Nepripravenosť niektorých a lajdáctvo iných aj tak dokáže spôsobiť ťažkosti nielen im, ale aj všetkým naokolo. Pamätáte si ešte základné pravidlá jazdy v zime?

Všeobecné pravdy o šoférovaní v zime ovláda asi každý podobne ako aj pravidlá správania sa na ceste za nepriaznivého počasia. Problém je v tom, že v situáciách bežného dňa na tieto maličkosti zabúdame. Či už sa ponáhľame alebo sme nesústredení, jednoducho na ne prestaneme dbať. Potom nám často neostáva nič iné, iba sa chytať za hlavu a nariekať nad rozliatym mliekom a pokrčenými plechmi.

Zásada 1: Čisté auto

Čistota pol života, hovorí sa. Čisté auto nie je len prejavom kultivovanosti, ale v zime predovšetkým bezpečnosti a ohľaduplnosti. Odlietavajúci sneh z idúceho auta spôsobuje hneď niekoľko ťažkostí. Na jednej strane vlieta na okno za vami idúceho auta a znemožňuje mu viditeľnosť. Na druhej strane môže pri brzdení zletieť na sklo vám a zadebniť váš výhľad. Na strane tretej, ak je zamrznutý alebo natopený a zasype niekoho, môže ho vážne zraniť. Za zasnežené auto môžete dokonca dostať aj pokutu a v prípade, že s ním spôsobíte nehodu, máte automaticky problémy aj s poisťovňou. O povinnosti očistiť auto od snehu a ľadu píše paragraf 38 ods. 4. zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Nehovoriac o tom, že váha navyše autu vôbec neprospieva.

zdroj: Giphy.com

Zásada 2: Pomaly ďalej zájdeš

Tú o rýchlosti počujete z každej strany. Trepe vám to o hlavu babka, mama a aj samotné úrady. V zime platí toto pravidlo hneď niekoľkonásobne a každý s pudom sebazáchovy by sa ním mal riadiť. V zime pri klzkom podklade je dráha zastavenia viac ako trojnásobná, a tak si radšej premyslite, či tú oranžovú stíhate. Lebo ak nie, cesty späť už často nebude. Takisto odporúčame udržať si odstup. A to nielen ten psychický. Lepenie sa na autá  je síce fajn, ak vám ide o prekonanie aerodynamického odporu, no ak vám ide o život, buďte rozumní.

zdroj: Giphy.com

Zásada 3: Pokoj v duši

Opäť prichádza problém s nervozitou vodičov za volantom. Nie však iba ten. Problém je aj, ak máte nepokojné riadenie. Časté mykanie volantom dokáže vaše auto priviesť do šmyku. To je iste všetkým známe. Mnohí na to však zabudnú napríklad práve vtedy, keď sa potrebujú na poslednú chvíľu preradiť  v alebo odbočiť. Najčastejšie sa to deje práve v kolónach, kde je priestor na manévrovanie až nebezpečne malý. Myknú volantom a zadok auta ide úplne inam ako predok. Nezáleží na tom, kam ktorá časť mieri. Jasné je, kde to celé skončí. V poisťovni.

zdroj: Giphy.com

Zásada 4: Kontroluj všetko... okrem telefónu

Počas zimnej jazdy treba mať oči a uši stále na stopkách. Asi to najdôležitejšie je priebežná kontrola trakcie. Nielen počas sneženia, ale aj ak mrzne, by ste mali vedieť, aký je povrch pod vami. Rozmočená čľapkanica môže totiž napríklad na mostoch prejsť do nebezpečného ľadu. Ešte nebezpečnejší je takzvaný čierny ľad. Mikroskopický šmykľavý film sa vám na vozovke neukáže, a preto vás zastihne nepripravených.

Kontrolovať nezabudnite aj hĺbku dezénu svojich zimných pneumatík, funkčnosť svetiel a predovšetkým konanie vodiča nielen v aute pred vami, ale aj toho ešte pred ním  a aj po stranách. Dokonalý prehľad vám pridáva pri rozhodovaní drahocenné milisekundy. Azda nemusíme pripomínať, čo ich vo veľkej miere uberá. Telefón nech ostane vo vrecku.

Ak budeme všetci dodržiavať tieto tri základné pravidlá, cesta sa môže zmeniť na príjemné a pokojné miesto plné usmiatych ľudí a radosti. Alebo ani nie? V každom prípade svojim vzorným správaním pomôžeme nielen plynulosti cestnej premávky, ale aj bezpečnosti všetkých zúčastnených. A napokon aj svojej peňaženke. Preto hor sa za volant, ale vzorovo!

Tagy

Pokračovať v čítaní