Autosuv.sk

Ostatné

Rallylegend sa tento rok ponesie v spomienke na Colina McRae

Colin McRae jazdil štýlom všetko alebo nič, aj preto bol mimoriadne obľúbený medzi fanúšikmi. Už tento víkend si ho ako pretekársku legendu pripomenie množstvo jazdcov, vrátane 15 majstrov sveta.
Rallylegend sa tento rok ponesie v spomienke na Colina McRae

Colin McRae jazdil štýlom všetko alebo nič, aj preto bol mimoriadne obľúbený medzi fanúšikmi. Už tento víkend si ho ako pretekársku legendu pripomenie množstvo jazdcov, vrátane 15 majstrov sveta.

Od roku 2003 sa v októbri každoročne uskutočňuje podujatie Rallylegend. Stretnú sa na ňom známe a aj menej známe mená zo sveta rely. Na týchto pretekoch ide v prvom rade o zábavu a ukážku vozidiel minulosti v akcii. Kto si však myslí, že napríklad Stig Blomqvist, majster sveta z roku 1984, nebude bojovať o každú sekundu na trati, sa veľmi mýli. Navyše predvedie svoje Audi Quattro S1 z roku 1985, z čias slávnej a nebezpečnej skupiny B. Brutálny výkon a adrenalín, ktorý sršal z vtedajších pretekárskych vozidiel, je dnes už legendárny. Tohtoročné podujatie sa však nesie v znamení iného velikána. Organizátori Rallylegend sa rozhodli vzdať poctu Colinovi McRaeovi. Colin si vyslúžil rešpekt nielen titulom z roku 1995, ktorý získal za volantom Subaru Impreza 555, ale aj nekompromisným štýlom jazdy. Všetko alebo nič, asi takým spôsobom pristupoval k pretekaniu talentovaný Škót. Možno keby v niektorých chvíľach jazdil taktickejšie, mohol mať aspoň o dva tituly viac. Na druhej strane bol magnetom pre divákov a za víťazstvom šiel naplno. Nie vždy však štýl hop alebo trop prinášal úspech a pre množstvo nehôd si vyslúžil prezývku Colin Mccrash. Jeho kariéru a zanietenosť nádherne vystihuje nasledujúce video. Zážitky v ňom popisuje spolujazdec Nicky Grist.
Colin McRae tragicky zahynul v roku 2007 pri havárii vrtuľníka neďaleko jeho domu. Pri nehode zahynul aj jeho syn a dvaja ďalší členovia rodiny. Už tento víkend sa na jeho počesť stretne 15 majstrov sveta. V sobotu budú k dispozícii pre médiá a divákov. V nedeľu sa v rámci sprievodu posadia za volant svojich majstrovských vozidiel. Chýbať nebude Ari Vatanen, Walter Röhl, Kankkunen, Blomqvist, Salonen, Mäkinen, Gronholm, Loeb, Ogier a ďalší. Sprievod otvorí Colinov brat a tiež bývalý rely jazdec, Alister McRae. Alister sa zúčastní celého podujatia a svoje umenie predvedie v Subaru Legacy z roku 1990. Jeho konkurentom bude aj súčasný jazdec WRC Kriss Meeke. Kriss sa posadí za volant Colinovho Citroenu Xsara z roku 2003.

„Bol som jeho veľký fanúšik. Keď som mal šestnásť, tak som si nasporil, aby som ho (Colina) mohol vidieť jazdiť na Rally Catalunya“, netajil svoj obdiv víťaz posledného podujatia WRC v Španielsku, Kriss Meeke.

Na záver pripájame ešte ďalšie video - v hlavnej úlohe Colin McRae. Mimochodom, po tejto vážnej nehode, keď ho 45 minút vystrihovali zo zdemolovaného auta, mu trvalo 20 dní, aby sa vrátil späť do pretekárskeho sedadla.

Tagy

Pokračovať v čítaní