Autosuv.sk

Ostatné

Renault spúšťa prestavbu jazdených vozidiel na elektromobily

Elektromobily sa postupne stávajú štandardom pre udržateľnejšiu mobilitu, najmä v mestskom prostredí. Nahradiť celý existujúci vozový park spaľovacích automobilov novými elektromobilmi nie je možné ani žiaduce. Renault prichádza s vlastným riešením.
Renault spúšťa prestavbu jazdených vozidiel na elektromobily

V rámci boja proti znečisťovaniu ovzdušia verejné orgány v mnohých európskych krajinách urýchľujú plány na obmedzenie používania spaľovacích vozidiel s cieľom dosiahnuť do niekoľkých rokov 100 % elektrický vozový park. Nové elektromobily nie sú jediným riešením. Existuje lacnejšia alternatíva: prestavba benzínového alebo naftového vozidla na 100 % elektrické vozidlo. Je to možné a legálne.

Svoje plány má v tomto smere Renault a rozhodol sa odpovedať na niekoľko základných otázok súvisiacich s prestavbou jazdených áut na elektromobily.

Čo je to modernizácia, alebo skôr ako prestavať auto so spaľovacím motorom na elektromobil?

Modernizácia je mechanická operácia výmeny benzínového alebo naftového motora a palivovej nádrže vozidla poháňaného spaľovacím motorom za elektromotor a batériu s cieľom premeniť ho na elektrické vozidlo. Elektromotor môže byť napájaný priamo z batérie alebo nepriamo z (vodíkového) palivového článku.

Je elektrická modernizácia legálna?

Od 4. apríla 2020 je dodatočná úprava vozidla legálna (vo Francúzsku) za predpokladu, že práce vykonal schválený odborník, a že je operácia potvrdená faktúrou. Upozorňujeme, že hmotnosť dodatočne vybaveného vozidla sa po úprave nesmie meniť o viac ako 20 % a výkon elektrického motora musí byť rovnaký ako výkon pôvodného spaľovacieho motora.

V osvedčení o evidencii vozidla sa zmenia informácie o "druhu paliva/zdroji energie". Nie je potrebné (znovu) homologizovať vozidlo, pretože použité súpravy už boli homologizované spoločnosťou zaoberajúcou sa dodatočnou montážou. Vozidlo naďalej podlieha rovnakej frekvencii technických skúšok ako predtým.

Aké výhody prináša modernizácia?

Modernizácia mení spaľovacie vozidlo na 100 % elektrické vozidlo. Majiteľ získa plynulú jazdu bez vibrácií; tichý a spoľahlivý motor, ktorý nevypúšťa emisie a ktorého údržba je jednoduchšia a lacnejšia; možnosť bezplatného parkovania a využívania autobusových pruhov; a s absenciou dopravných obmedzení v zónach čistej dopravy.

Ktorých vozidiel sa modernizácia týka?

Prestavba spaľovacieho vozidla na elektrické sa vzťahuje na všetky vozidlá staršie ako 5 rokov s benzínovým a naftovým motorom.

Ako sa dá takáto operácia vykonať?

Prestavbu vozidla so spaľovacím motorom na elektrický pohon vykonávajú autorizovaní odborníci na údržbu a opravy vozidiel. Modernizácia zahŕňa inštaláciu už vyrobených súprav. Inštalácia trvá v závislosti od modelu od niekoľkých hodín do niekoľkých dní.

Brzdový systém, tlmiče a prevodovka zostávajú zachované. Na vozidlo sa po prestavbe poskytuje záruka. Po operácii sa musí zmeniť osvedčenie o evidencii vozidla, aby sa potvrdila zmena zdroja pohonu motora.

Koľko to stojí?

Priemerné náklady na prestavbu sa pohybujú od 15 000 do 20 000 eur. Vo Francúzsku má vozidlo s dodatočnou úpravou nárok na štátne dotácie.

Renault a modernizácia úžitkových vozidiel

Skupina Renault a spoločnosť Tolv (predtým Phoenix Mobility) podpísali strategické partnerstvo na spoločný vývoj a predaj súpravy na modernizáciu úžitkových vozidiel Renault. Partnerstvo spája odborné znalosti Skupiny Renault v oblasti elektrických vozidiel a priemyselné know-how v závode Flins s know-how spoločnosti Tolv, francúzskeho priekopníka v oblasti modernizácie úžitkových vozidiel.

Prvé súpravy pre Renault Master, montované vo Flins, sú k dispozícii od roku 2023. Budú sa používať na overenie výhod tohto prístupu u profesionálnych zákazníkov pred jeho rozšírením na ďalšie modely.

Renault a modernizácia kultových klasických vozidiel

Renault je prvým výrobcom automobilov, ktorý spolupracuje s výrobcom modernizačných súprav. Výrobca, spoločnosť R-fit, začne predávať elektrické súpravy na modernizáciu pre Renault 4, Renault 5 a Twingo prvej generácie. Ohlásený dojazd je približne 90 km. Súprava pre Renault 5 bude k dispozícii od septembra 2023. Súprava pre Renault 4L bude k dispozícii za 11 900 eur.

Zdroj: Renault

Tagy

Pokračovať v čítaní