Autosuv

Ostatné

Rinspeed Snap - netradičný pohľad na budúcnosť mobility

Projektom švajčiarskej firmy Rinspeed nikdy nechýbala fantázia. Dôkazom toho je aj nový koncept Snap, ktorý je pohľadom do budúcnosti mobility cez netradičnú optiku.
Rinspeed Snap - netradičný pohľad na budúcnosť mobility

Projektom švajčiarskej firmy Rinspeed nikdy nechýbala fantázia. Dôkazom toho je aj nový koncept Snap, ktorý je pohľadom do budúcnosti mobility cez netradičnú optiku.

Rinspeed je švajčiarska spoločnosť, ktorá zo železnou pravidelnosťou prináša koncepty, ktoré predbiehajú dobu. V roku 2016 prišla napríklad so športovým modelom Rinspeed Σtos. Technicky vychádzal Σtos z BMW i8. Štúdia však disponovala volantom, ktorý sa po stlačení tlačidla skryl do palubnej dosky. Vodič sa pritom nemusel venovať premávke, keďže vozidlo disponovalo pokročilým autonómnym riadením piateho stupňa (najvyšší stupeň). Na pretekárskom okruhu si zas mohol užiť športovú jazdu. 

Σtos však nebol len víziou autonómneho riadenia. Na zadnej časti kapoty mal miesto pre pristávanie dronu. Dron dokázal sledovať auto a natáčať ho na kameru. Zároveň mal slúžiť ako kuriér pre menšie zásielky a dokázal doručiť napríklad kvety. Jednoducho Rinspeed vždy predbiehal dobu a nebál sa ukazovať netradičné riešenia. Niektoré postupne našli (alebo nájdu) svoje uplatnenie, iné sú len výplodom mysle, ktorá si nekladie hranice.

Rinspeed Etos
Rinspeed

Pre januárovú výstavu v Los Angeles si tentokrát prichystal koncept autonómneho vozidla Snap. Vozidlo sa skladá z dvoch častí. Samostatný podvozok má v sebe techniku, potrebnú pre pohon aj autonómnu jazdu. Rinspeed ho prirovnáva k skateboardu. Na ňom je umiestnený modul pre posádku. Na jeden skateboard možno pripojiť rôzne typy modulov a meniť ich podľa potreby. Iný modul zoberiete so sebou, keď idete do obchodov a iný na kempovanie. A ako to v prípade Rinspeedu chodí,, fantázii sa pri návrhu modulov medze nekladú.

zdroj: Rinspeed

Modul možno kedykoľvek zložiť a využiť ho ako obytný priestor. Švajčiarsky vizionári oddelili život skateboaerdu a modulu. Skateboard možno po pár rokoch vymeniť, najmä keď zastarajú jeho počítačové komponenty. Na druhej strane modul má byť trvácny. Vo vnútri obytnej časti nechýbajú dotykové obrazovky a potrebnému vybaveniu pre pasažierov sa tak isto medze nekladú.

Rinspeed Snap
Rinspeed

Pohon skateboardu má zabezpečiť elektromotor s výkonom 51 kW, poháňajúci zadnú nápravu. Batérie s kapacitou 12 kWh umožnia dojazd 100 km. Z hľadiska jazdných vlastností ide skôr o presúvadlo. Už základný tvar naznačuje, že žiadny adrenalín z rýchlosti tu nehrozí. Na druhej strane má vozidlo výborné manévrovacie schopnosti v meste, vďaka natáčacím zadným kolesám a hlavne vďaka možnosti vychýliť kolesá prednej nápravy do strany až o 70 stupňov. Komunikáciu vozidla s ostatnými účastníkmi premávky uľahčujú veľké vonkajšie obrazovky. Pomocou nich napríklad naznačí chodcom, že ich púšťa cez priechod. Rinspeed s vozidlom Snap neostal nič dĺžny svojej povesti a znovu prišiel s netradičným pohľadom na budúcnosť mobility.

Tagy

Pokračovať v čítaní