Autosuv.sk

Ostatné

Rivian R1T: Tento pickup sa vie otočiť na mieste (video)

Extrémna dĺžka a nulový polomer otáčania. Elektrický pickup od Rivianu dokáže spraviť takzvanú "tankovú otočku."
Rivian R1T: Tento pickup sa vie otočiť na mieste (video)

Extrémna dĺžka a nulový polomer otáčania. Elektrický pickup od Rivianu dokáže spraviť takzvanú "tankovú otočku."

Tanky sú fascinujúce stroje. Extrémna výdrž a odolnosť, namiesto kolies pásy. Vďaka svojmu pohonu dokážu kúsky, ktoré si nemôžete dovoliť ani s tým najodolnejším autom. Alebo už áno? Fascinujúce technológie sú inováciou, ktorá sa dnes v autách žiada. Automobilky sa nemôžu príliš predháňať v rámci motorov, tak sa snažia ohúriť inak. Už pred rokom a pol predstavil Mercedes nový model GLE, ktorý sám vyskáče z piesku.

Novinky však pribúdajú aj vo sfére elektromobilov. Čo novinky. Rovno celé nové automobilky. Jednou z nich je aj americký Rivian, ktorý sa rozhodol byť rovnako dobrý ako Tesla, ale ponúkať typický americký sen - pickupy a "esúvéčka." Písali sme o ňom TU. Zatiaľ ponúka iba dva modely R1T a R1S postavené na rovnakej platforme, ktorých výroba začne v tomto roku. Sú neskutočne sexy.

Úžitkovejšia verzia má však jednu neuveriteľnú funkciu. Vďaka nezávislému pohonu kolies, ktoré zabezpečujú štyri nezávislé motory, sa dokáže otočiť na mieste. Rovnako ako ten spomínaný tank. Ak by ste očakávali divoké otáčanie kolies pomaly až na 90 stupňové hodnoty, boli by ste úplne vedľa. Rivian na to totiž ide úplne rovnako ako tank. Kolesá na jednej strane idú dopredu, kolesá na druhej strane zas dozadu. Výsledkom je otáčanie na mieste.

Na videu je tento efektný manéver ukázaný na mäkkej ploche. Napokon, tam sa asi aj bude využívať. Ak by ste sa o to v Riviane R1T pokúsili na ceste, vaše pneumatiky vám asi nepoďakujú. Ale napokon, neobetovať pár milimetrov z gumy pre efekt? To by bolo predsa barbarstvo.

zdroj: Youtube.com

Tagy

Pokračovať v čítaní