Autosuv.sk

Ostatné

Robert Kubica sa pokúša o návrat do F1

Poliak nemohol v F1 po ťažkej nehode naplno predviesť svoj potenciál. Neskôr zaujal svojím nekompromisným štýlom vo svete rely a teraz sa pokúša o návrat do F1.
Robert Kubica sa pokúša o návrat do F1

Poliak nemohol v F1 po ťažkej nehode naplno predviesť svoj potenciál. Neskôr zaujal svojím nekompromisným štýlom vo svete rely a teraz sa pokúša o návrat do F1.

Robert Kubica je jednou z najzaujímavejších osobností motošportu. Napriek tomu, že nezískal titul v F1 a blízko k tomu nemal ani v najvyššej triede rely – vo WRC, vo svete rýchlych vozidiel sa o ňom hovorí veľa. Po ťažkej nehode so zdravotnými následkami v pretekoch rely vo februári 2011 musel kolotoč F1 (minimálne na nejaký čas) opustiť. 

Talentovaný jazdec s potenciálom na zisk titulu v F1 sa potom preorientoval práve na rely. V začiatkoch zaujal viacerými víťazstvami a aj ziskom titulu v nižšej kategórii WRC 2. Už menej úspešný bol pri absolvovaní kompletného ročníka 2014 v triede WRC. 

Štart medzi absolútnou špičkou mal pritom ako zo sna. Po prvých dvoch rýchlostných skúškach v Rallye Monte Carlo 2014 sa usadil na čele poradia. Na druhý deň v deviatej rýchlostnej skúške však ukončil svoj boj nehodou. Havárie začali sprevádzať Kubicu pravidelne. 

Kompilácia nehôd Roberta Kubicu

Keby sme mali vybrať najodvážnejšieho človeka na svete, náš hlas by určite dostal Kubicov spolujazdec, Maciek Szczepaniak. Asi žiadny iný spolujazdec vo WRC nemal pred pretekmi takú vysokú pravdepodobnosť nehody ako Maciek. Poľský jazdec totiž pripomenul časy Collina McRae, ktorý si pre časté nehody vyslúžil prezýku McCrash.

Robert išiel počas pretekov vždy naplno a aj s pomalším Fordom dokázal svojimi časmi na jednotlivých rýchlostných skúškach mnohokrát konkurovať rýchlym Volkswagenom. Riskovanie sa však často skončilo nehodou. Kubicova popularita však medzi fanúšikmi rástla a jeho prejazdu sa diváci okolo trate nemohli dočkať a mnohokrát ani nedočkali.

Robert Kubica nehoda - Rally Finland

Napriek množstvu nehôd si vyslúžil rešpekt aj medzi jazdcami. Kedykoľvek sme sa dostali k rozhovoru s rely jazdcom a téma prešla na poľského pretekára, okamžite prichádzali slová uznania. Jazdiť s Kubicovým hendikepom (obmedzená hybnosť pravej ruky po nehode z roku 2011) v najvyššej kategórii rely vyvolávalo obdiv. V týchto dňoch všetko nasvedčuje tomu, žeby sa mohol vrátiť do kolotoča F1. Včera absolvoval svoje druhé testy v krátkom čase a prvýkrát si mohol vyskúšať aj tohtosezónny monopost. Malé zaváhanie pri výjazde z boxov mohlo jeho fanúšikom pripomenúť množstvo nehôd v pretekoch rely.

Prvé výsledky však ukázali Poliakovu slušnú rýchlosť a kondíciu. Počas včerajšieho dňa odjazdil cez 140 kôl a hlavne si zvykal na nový monopost.

"Autá sú rýchle. Tento monopost je úplne odlišný v porovnaní s tým, ktorý som nedávno testoval. Keď je toľko vecí nových, tak vám trvá dlhšie, než sa adaptujete. Myslím si, že by sme mali byť šťastní. Nebol to ľahký deň, ale odviedli sme dobrú prácu," citoval náš partnerský web F1.sk prvé Kubicove pocity.

Viac o tom, ako sa Robertovi Kubicovi darilo počas testov, si môžete prečítať v článku na F1.sk – KLIKNITE SEM!

Tagy

Pokračovať v čítaní