Autosuv.sk

Ostatné

Shell plánuje do roku 2025 prevádzkovať 500 000 nabíjacích bodov

Nové nabíjacie stanice by mali postupne pribudnúť aj na Slovensku. Shell plánuje aj dramatické zvýšenie produkcie vodíka.
Shell plánuje do roku 2025 prevádzkovať 500 000 nabíjacích bodov Shell

Nedávno sme v článku na AutoSUV informovali o plánoch Volva do roku 2025 zvýšiť podiel predajov elektromobilov až na polovicu celkových predajov značky. Šéf Volva, Håkan Samuelsson, vidí riziko najmä v prípadnom zvýšení dane z elektrickej energie a v slabej infraštruktúre.

Nové stanice aj na Slovensku

Podľa šéfa Volva by sa o nabíjacie stanice mali zaujímať hlavné veľké značky so sieťou čerpacích staníc, lebo nabíjanie je palivom budúcnosti. Zdá sa, že jeho volanie vypočuje spoločnosť Shell, ktorá momentálne prevádzkuje 60 000 nabíjacích bodov po celom svete. Tento počet chce zvýšiť do roku 2025 na približne 500 000. 

Shell vo svojej správe neuvádza trhy, na ktoré sa zameria, ale môžeme očakávať rozšírenie nabíjacích staníc aj na Slovensku. Už začiatkom minulého roku spoločnosť informovala, že do konca roku 2021 plánuje prevádzkovať spolu 21 nabíjacích staníc na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a v Slovinsku.

Zvýši produkciu vodíka

Ropný gigant pritom plánuje postupne znížiť výrobu ropných produktov. Produkcia dosiahla strop v roku 2019, aj keď na pokles v ďalšom roku mala vplyv pandémia. V nasledujúcom období sa Shell začne postupne viac sústreďovať na biopalivá. Okrem toho plánuje výrazný nárast produkcie vodíka pre potreby vodíkových áut a vykurovanie domácností.

Zdroj: Shell a Autocar

Pokračovať v čítaní