Autosuv.sk

Ostatné

Škoda Fabia kombi končí kvôli prísnejším emisiám

Najväčšia verzia Fabie spraví priestor pre nové elektromobily.
Škoda Fabia kombi končí kvôli prísnejším emisiám

Škoda pôvodne plánovala priniesť na trh štvrtú generáciu Fabie aj vo verzii kombi. Na trh sa mala dostať v roku 2023, ale už dlhšie je známe, že český výrobca svoje rozhodnutie zmenil a Fabia kombi končí.

Dôvodom rozhodnutia sú sprísňujúce sa emisné normy. Európska komisia chce do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 55 %. Výrobcovia áut tak urýchľujú transformáciu smerom k elektrickému pohonu. Príchod Fabie kombi v roku 2023 by bol navyše vzhľadom na sprísňujúce sa normy neštastným termínom. Už v roku 2025 totiž vstúpi do platnosti nová norma Euro 7, ktorá prakticky zabíja menšie a lacnejšie vozidlá.

"Avšak to tiež znamená, že ukončíme niektoré ICE produkty (autá so spaľovacím motorom) rýchlejšie - hlavne kvôli sprísňujúcej sa emisnej legislatíve v Európe, ktorej plnenie sa spája s veľmi vysokými nákladmi," povedal nemenovaný zdroj z českej automobilky pre portál Autocar.

"V súlade s týmto rozhodnutím nebude mať Fabia kombi žiadneho nástupcu. Napriek tomu naše české závody budú pracovať na plný výkon. Dopyt po našich autách už teraz prekračuje výrobné kapacity a my reagujeme na zrýchlenú transformáciu smerom k e-mobilite predstavením ďalších elektromobilov," citoval svoj zdroj Autocar.

Škoda momentálne ešte stále predáva staršiu Fabiu kombi tretej generácie vo verzii Tour. Ponúkaná je s trojvalcovým motorom 1,0 TSI s výkonom 70 kW. Okrem 5-stupňovej manuálnej prevodovke je k dispozícii aj 7-stupňová automatická prevodovka DSG.

Tagy

Pokračovať v čítaní