Autosuv.sk

Ostatné

Škoda Slavia je ďalším zaujímavým projektom študentov

Študenti premenili obyčajný hatchback na zaujímavejšiu verziu spider. Meno Slavia odkazuje na 125. výročie založenia automobilky.
Škoda Slavia je ďalším zaujímavým projektom študentov

Študenti stredného odborného učilišťa Škoda Auto dostali opäť možnosť predviesť svoju fantáziu a spraviť z obyčajného auta na každý deň zaujímavý projekt. Tentokrát im poslúžil ako základ model Scala, ktorý prestavali na športovú verziu spider. Dali mu názov Slavia, ktorý odkazuje na 125. výročie založenia spoločnosti a prvé bicykle, vyrábané zakladateľmi Václavom Laurinom a Václavom Klementom.

Foto: Škoda

Zo sériového auta ostala zachovaná pohonná jednotka, ktorú tvorí benzínový motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW, spolupracujúci so 7-stupňovou prevodovkou DSG. Zo sériového modelu pochádzajú obe nápravy, riadenie, elektronika vrátane kabeláže a asistenčné systémy. Rovnaká ostala aj palubná doska s digitálnym prístrojovým panelom.

Žiaci sa pri návrhu vozidla Slavia inšpirovali športovým prototypom z roku 1957, Škodou 1100 OHC.Tú poháňal benzínový štvorvalec s objemom 1,1 l a s výkonom 92 k. V závislosti na použitej prevodovke dosahoval maximálnu rýchlosť 190 až 200 km/h.

Škoda 1100 OHC

Základom pri transformácii Scaly na Slaviu boli rozsiahle zmeny karosérie. Žiaci odstránili strechu a zosilnili konštrukciu podlahy. Zavarením zadných dverí premenili kompaktný hatchback na dvojdverový a dvojmiestny automobil. Spider dostal aj typické kvapkovité vyklenuté časti za sedadlami. Slúžia na zlepšenie obtekania vzduchu.

Foto: Škoda

Vo vnútri vytvárajú dojem športového auta najmä pretekárske sedadlá Sparco so štvorbodovými bezpečnostnými pásmi. Bočnice sedadiel sú potiahnuté čiernou karbónovou kožou s kontrastným bielym prešívaním. Kontrastné šitie sa dostalo aj na ďalšie časti interiéru ako lakťová opierka, radiaca páka a volant, ktorý má hornú tretinu zabalenú do bielej kože.

Foto: Škoda

Od roku 2013 pripravili žiaci už 7 vlastných vozidiel, história študentských vozidiel však siaha hlbšie do minulosti. Za predchodcu projektu študentských áut možno považovať ručne vyrobené štyri exempláre vozidla Škoda Buggy typ 736. Stalo sa tak v polovici 70-tych rokov, okrem iného študenti vyrobili aj niekoľko malotraktorov a neskôr vozidlo Škoda 120 Pickup.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní