Autosuv.sk

Ostatné

Slávni jazdci legendárnej skupiny B sa opäť stretnú v súboji

Vatanen, Salonen, Blomqvist a ďalší sa predvedú v pretekoch rely na monštrách, patriacich do legendárnej skupiny B.
Slávni jazdci legendárnej skupiny B sa opäť stretnú v súboji

Začiatkom augusta sa v Glasgowe na festivale Ignition stretnú veľké mená z legendárnej éry rely. Markku Alén, Miki Biasion, Stig Blomqvist, Timo Salonen a Ari Vatanen dokázali získať titul v rely a preslávili sa v časoch, keď svetu rely dominovali vozidlá skupiny B, často označované ako "Formula 1 v lesoch“.

Miki Biasion
Ignition

Vozidlá skupiny B sa prvýkrát objavili v sezóne 1982. FIA stanovila pre tieto autá minimálne obmedzenia, dovoľujúce dosiahnuť obrovský výkon. V súťaži sa tak zrazu objavili monštrá, ktoré boli veľmi rýchle a ťažko zvládnuteľné. Porovnanie so súčasnosťou dobre vystihuje výrok štvornásobného majstra sveta, Juhu Kankkunena. „WRC je pre chlapcov, skupina B bola pre chlapov“, nechal sa počuť rýchly Fín.

 

Stig Blomqvist
Ignition

V rokoch 1983 až 1986 došlo k výraznému posunu v rely. Autá sa dostali na absolútnu hranu výkonnosti a rely už nikdy nebolo také nebezpečné, ako práve počas zlatej éry skupiny B. Nebezpečenstvo fatálnej havárie číhalo v každej zákrute a na niekoľko rokov sa stalo súčasťou podujatí rely v najvyššej kategórii. Šport bol nebezpečný pre jazdcov, ale aj pre z dnešného pohľadu nepochopiteľne riskujúcich fanúšikov. Cesty lemované divákmi, odskakujúcimi na poslednú chvíľu pred rútiacimi sa autami, boli v tom čase bežnou realitou. 

 

Tak, ako to býva vo svete motošportu, aj v tomto prípade ukončila krásne a adrenalínové obdobie séria desivých nehôd. Vozidlá skupiny B sa poslednýkrát objavili v ostrom súboji o titul majstra sveta v roku 1986. Z pohľadu histórie sa táto krátka epizóda v pretekoch rely stala legendárnou, rovnako aj vtedajší jazdci.

Ari Vatanen
Ignition

Počas festivalu Ignition v Glasgowe sa pätica jazdcov Alén, Biasion Blomqvist, Salonen a Vatanen opäť posadí do monštier skupiny B a predvedie svoje umenie. Dá sa očakávať, že “starí páni“ si v súbojoch s časom opäť nič nedarujú a fanúšikom predvedú, ako to vyzeralo na trati v slávnych časoch skupiny B.

 

Tagy

Pokračovať v čítaní