Autosuv.sk

Ostatné

Slovenské lietajúce auto prešlo leteckým testom

Do vzduchu sa dostala dvojmiestna verzia s motorom BMW.
Slovenské lietajúce auto prešlo leteckým testom

V poradí piata generácia lietajúceho auta AirCar absolvovala letecký test. Stalo sa tak koncom októbra na letisku v Piešťanoch. Vozidlo sa po stlačení tlačidla do troch minút premení na lietadlo. Dvojsedadlový model váži 1 100 kg a odvezie 200 kg nákladu. V budúcnosti by sme sa mali dočkať aj troj a štvormiestnej verzie. AirCar poháňa motor BMW s objemom 1,6 l a s výkonom 140 k. Naraz dokáže prejsť vzdialenosť 1 000 km a spotreba paliva počas letu je 18 l/h. 

Po dokončení všetkých požadovaných leteckých testov v súlade s reguláciami Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva pripraví v nasledujúcich šiestich mesiacoch slovenská spoločnosť Klein Vision model so silnejším motorom s výkonom 300 k. "Dobrou správou je, že už máme kupca", chváli sa v tlačovej správe Professor Štefan Klein. 

Využitie slovenského lietajúceho auta v praxi môže vyzerať nasledovne. Najskôr sa vyhnete zháňaniu odvozu na letisko a tradičnej bezpečnostnej kontrole. S vozidlom potom môžete odletieť napríklad do svojej obľúbenej destinácie s golfovým rezortom. Po pristátí pokračujete po cestách a s lietajúcim autom zaparkujete na tradičnom parkovacom mieste pred kanceláriou, či pred obchodom.

Vo videu si pozrite prvý let aj efektnú prestavbu z auta na lietadlo. 

Pokračovať v čítaní