Autosuv.sk

Ostatné

Šrotovné vo Francúzsku dvíha predaje aj v porovnaní s minulým rokom

Francúzi podporujú nákup áut s nižšími emisiami. Pomáha to s predajom najmä menších a lacnejších áut.
Šrotovné vo Francúzsku dvíha predaje aj v porovnaní s minulým rokom

Francúzska vláda zaviedla v tomto roku dotácie na vyradenie starého auta a nákup nízkoemisného vozidla. Výška bonusu je 3 000 eur na spaľovacie alebo hybridné auto s emisiami CO2 nižšími ako 137 g/km a 5 000 eur na elektromobil alebo plug-in hybrid.

Nový program Prime à la conversion je vládna pomoc pre Francúzov a jej cieľom je podporiť výmenu automobilu za model s nižšími emisiami. Program sa vzťahuje na elektromobily a plug-in hybridy, ako aj na hybridy, ktoré nie sú nabíjané zo zásuvky – na tie je dotácia vyššia. Na vozidlá s benzínovým a dieselovým motorom môže záujemca dostať 3 000 eur, ak ich emisie CO2 podľa WLTP neprekračujú 137 g/km. Dotáciu na zošrotovanie starého auta možno získať pri kúpe nového aj jazdeného vozidla.

Súčasná situácia by mala pomôcť automobilkám s nízkoemisnými vozidlami, dobrým príkladom je Toyota. Až 98 % áut japonskej značky, predávaných vo Francúzsku vyhovuje podmienkam štátnej subvencie. Predajné čísla to do určitej miery aj potvrdzujú, Francúzi sú však známi patrioti a kupujú najmä autá domácich značiek. Vďaka tomu sa na čelo predajov nielen vo Francúzsku, ale aj v Európe dostal už druhý mesiac po sebe Renault Clio. Odpočítať 3 000 eur z ceny menšieho a lacnejšieho auta z neho urobil horúci artikel. Vo Francúzsku sa vďaka štátnej podpore predalo v júni najviac áut spomedzi 27 hodnotených štátov Európy, a ako jediný trh vykázal rast v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka.

Pokračovať v čítaní