Autosuv.sk

Ostatné

Stellantis plánuje vyrábať veľké vodíkové dodávky

V Európe sa podľa plánu objavia v roku 2024.
Stellantis plánuje vyrábať veľké vodíkové dodávky

Symbio, spoločný podnik Faurecie a Michelinu predstaví na výstave CES 2023 novú generáciu svojich produktov. Pôjde o vodíkové palivové články s výkonom od 40 do 300 kW, prispôsobiteľné pre potreby rôznych zákazníkov. Jedným z nich bude v blizkej budúcnosti aj koncern Stellantis, ktorý chce rozšíriť svoju ponuku vozidiel o veľké vodíkové dodávky.

Prvé vodíkové úžitkové vozidlá chce v Európe ponúknuť v roku 2024 a v USA o rok neskôr. Zároveň Stellantis skúma možnosť využitia vodíkového pohonu aj v ťažkých nákladných vozidlách. Už koncom roku 2023 dodá Symbio prvé vodíkové články s výkonom 40 kW koncernu Stellantis.

V prvom štvrťroku 2023 zároveň dôjde k finalizovaniu dohody o majetkovom vstupe Stellantisu do spoločnosti Symbio, v ktorej získa "podstatný podiel". "Technický plán spoločnosti Symbio sa dokonale zhoduje s plánmi Stellantisu na zavádzanie vodíka v Európe a v USA," vysvetlil tento krok generálny riaditeľ Stellantisu, Carlos Tavares.

V októbri 2022 Symbio oznámilo svoj projekt HyMotive na urýchlenie industrializácie a inovácií, ktoré do roku 2028 zvýšia jeho celkovú výrobnú kapacitu vo Francúzsku na 100 000 systémov ročne a zároveň vytvoria 1 000 ďalších pracovných miest.

Tagy

Pokračovať v čítaní