Autosuv.sk

Ostatné

Street, avenue, boulevard: V čom je rozdiel?

Americký systém stavby ulíc je známy asi každému. Ich názvoslovie o niečo menej. Pojmy ako street, boulevard alebo avenue sa neudeľujú len tak. Podľa akého kľúča ich prideľujú?
Street, avenue, boulevard: V čom je rozdiel?

Jazda americkým mestom môže byť pre Európana mierne chaotická. Poriadok, v ktorom sú ulice na mape usporiadané, spôsobuje, že všetky ulice vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Vďaka rozdielnym názvom je však ľahko možné ulicu identifikovať a získať o nej aspoň nejakú predstavu. Pokiaľ im samozrejme rozumiete. Prinášame vám preto krátku sumarizáciu všetkého, čo v USA nájdete.

Road (Rd.) označuje cestu. Obyčajná cesta bez akéhokoľvek prívlastku alebo špeciálnej vlastnosti nesie práve toto meno. Spája dva body na mape. 

Way označuje malú odbočku, ktorá je obklopená domami. Je to bočná ulica vedľa hlavnej cesty, ktorá často nikam nepokračuje.

Takzvané Streets poznáme veľmi dobre. Nachádzajú sa vo veľkých mestách a podmienkou je, aby boli z oboch strán obklopené budovami. Rovnakú podmienku musia spĺňať aj Avenues. Streets a Avenues musia byť v každom prípade kolmo na seba. Vďaka tomu si v meste viete približne odrátať, ktorým smerom sa máte vydať. Či z juhu na sever alebo z východu na západ. 

Špeciálnou ulicou v meste je takzvaný Boulevard. Je to ulica, ktorá je extrémne široká a lemovaná zeleňou. Často ide pás rastlín aj jej stredom. Oddeľuje tak jazdné smery. Opakom mohutného Boulevardu je takzvaná Lane (Ln.). Tú nájdeme predovšetkým v odľahlých častiach mesta. Zriedkakedy je širšia ako na jedno auto.

Ďalším typom ciest sú takzvané Drives. Najznámejšia je asi Rodeo Drive. Vyznačujú sa tým, že kopírujú terén. Sú tak jednými z mála ciest v meste, ktoré sa nepodvolia neprirodzenej mriežkovej architektúre, ale prirodzene kopírujú napríklad horu alebo jazero. Pokiaľ hľadáte cestu, ktorá kopíruje hrebeň kopca alebo vedie priamo na jeho vrchol, nájdete ju pod menom Terrace.

Slepé ulice majú v USA hneď niekoľko názvov podľa toho, ako sú ukončené. Pokiaľ ide o bežnú slepú ulicu, ktorú jednoducho na konci akoby "utlo," nazývame ju Place. Existujú však aj ulice, ktoré sa končia kruhovým objazdom- obratiskom. Tie nesú dodatok Court.

I keď je známe, že existujú výnimky z historického alebo iného hľadiska, toto názvoslovie vám môže veľmi pomôcť pri vašom najbližšom roadtripe po "krajine nekonečných možností." Veď používanie navigácie je predsa mainstream.

Tagy

Pokračovať v čítaní