Autosuv.sk

Ostatné

Štúdia 19_19 Concept ukazuje pohľad Citroenu na budúcnosť dizajnu

Moderné technológie a nový pohľad na dizajn, inšpirovaný letectvom. Tak možno v skratke popísať štúdiu Citroenu 19_19 Concept.
Štúdia 19_19 Concept ukazuje pohľad Citroenu na budúcnosť dizajnu

Odvážny netradičný dizajn a značka Citroen patrili vždy k sebe. Aj v súčasnosti si ide Citroen vlastnou cestou a jeho modely sú vďaka dizajnu okamžite rozpoznateľné. Pri príležitosti svojich 100 rokov prišla francúzska automobilka s niečim novým. Štúdia 19_19 Concept je pohľadom do budúcnosti. Zaujať chce nielen aerodynamikou, ale aj technológiami a proporciami. Dizajnéri sa pri návrhu inšpirovali letectvom a presklenou kupolou vrtuľníkov. Výrazným prvkom sú tradične LED svetlomety a poriadne veľké kolesá. Pneumatiky s gigantickým rozmerom 255/30 R30 vyvinul špeciálne pre toto vozidlo Goodyear.

Citroen 19_19 Concept

Z hľadiska technológií sa Citroen snaží tradične zaujať podvozkom. Štúdia využíva elektronicky ovládateľné aktívne tlmiče s hydraulickými dorazmi. Ku komfortu majú svojou mierou prispieť aj samostatné sedadlá. Samozrejmosťou je autonómne riadenie, ale aj umelá inteligencia v podobe Osobného asistenta, ktorý ovláda vozidlo počas autonómnej jazdy a komunikuje s posádkou. Okrem iného má predvídať potreby pasažierov.

Citroen 19_19 Concept

Štúdia 19_19 Concept využíva v súlade s dnešným trendom elektrický pohon. Batéria s kapacitou 100 kWh mu umožní dojazd 800 km. Nabíjať ju možno aj bezdrôtovo počas státia, ale aj za jazdy, ak to infraštruktúra umožní. Celkový výkon dvojice elektromotorov dosahuje 340 kW a maximálny krútiaci moment 800 Nm. Vozidlo vďaka tomu zrýchli na 100 km/h za päť sekúnd. Štúdia 19_19 Concept sa svetu prvý raz predstaví 16. mája 2019 v Paríži na podujatí VivaTech.

Tagy

Pokračovať v čítaní