Autosuv.sk

Ostatné

Štúdia odhalila väčší počet nehôd v štátoch s legalizovanou marihuanou

Získané údaje vyvolávajú viaceré otázniky a na dokázanie súvislosti bude potrebná ďalšia analýza.
Štúdia odhalila väčší počet nehôd v štátoch s legalizovanou marihuanou Ilustračné foto

Americká nezisková organizácia Insurance Institute for Highway Safety (IIHS), zaoberajúca sa bezpečnosťou a poistením automobilov, prišla so zaujímavou štúdiou, odhaľujúcou koreláciu medzi zvýšením počtu nehôd a legalizáciou marihuany.

Vyšší počet nehôd

V štúdii sa zamerala na nehody, ktoré sa odohrali v USA počas desiatich rokov v období 2009 až 2019. Do úvahy brala nehody so zraneniami alebo fatálnymi následkami. Následne porovnala rozdiel v štátoch s legalizovaným a zakázaným užívaním marihuany. Štáty, kde je zmienená návyková látka legalizovaná, mali v priemere o 6,6 % vyšší počet nehôd so zranením a o 2,3 % vyšší počet nehôd s fatálnymi následkami. 

V štátoch, kde sa k legalizácii pridal aj väčší maloobchodný predaj marihuany, bol počet nehôd so zranením vyšší o 5,9 % a počet fatálnych nehôd vzrástol o 3,9 %.

Štatistiky sú nekonzistentné

Zo štúdie automaticky nevyplýva, že príčinou je legalizácia marihuany, len hľadala spojitosť s počtom nehôd. Samotné štatistiky sú navyše nekonzistentné a v rôznych oblastiach sa pohybujú od 18 % nárastu nehôd až po 8 % pokles. Za zvýšením počtom nehôd v niektorých štátoch pripúšťa štúdia aj iné príčiny. Pre presnejšie určenie vplyvu legalizácie drogy na počet nehôd bude potrebné vykonať ďalšie štúdie.

V každom prípade drogy za volant nepatria. Niektorí vodiči si však nedajú povedať, čo dokumentuje aj nasledujúce video, zverejnené slovenskou políciou na sociálnych sieťach.

Zdroj: IIHS a Motor1

Pokračovať v čítaní