Autosuv.sk

Ostatné

Svetlá budúcnosti: Na týchto svetlometoch si zahráte tetris

Predstavte si, že máte vpredu namiesto dvoch lámp viac ako 8000 samostatných svetiel. Svetlomety budúcnosti budú mať pixely podobne ako obrazovky. Vďaka tomu si na stene garáže zahráte napríklad aj tetris.
Svetlá budúcnosti: Na týchto svetlometoch si zahráte tetris

Či bude skutočne možné hrať hry alebo premietať videá na svetlách auta, to povedať nevieme. Budúcnosť však speje k tomu, aby to bolo možné. Len si predstavte, že z vašich dvoch lámp sa už pomocou dnešnej technológie môže stať až 8192 LED diód, ktoré spolu žiaria na vozovku. Presne tak vyzerá nový technologický vynález joint venture spoločnosti Osram Continental.

Audi Osram Continental
Ako testovacie vozidlo poslúžilo Audi A6. Zdroj: Osram Continental

Technologický gigant a expert na svetlá spolu vyvinuli svetlomety, ktoré v dnešnej dobe nemajú konkurenciu. Práve smerom čo najväčšieho množstva pixelov sa podľa nich bude uberať osvetlenie budúcnosti. V princípe ide o jednoduchý koncept. Osvetlenie sa skladá z ôsmich základových dosiek, na každej z nich je s vysokou hustotou napojených 1024 diód. Dokopy teda viac ako osemtisíc svetiel, ktoré je možné ovládať samostatne.

Osram Continental
Zdroj: Osram Continental

Pýtate sa, prečo? Jedným z cieľov je jednoduchosť. Vďaka novej technológií sa už svetlá nebudú musieť hýbať. Mnohé automobilky využívajú na ohýbanie svetla sústavu pohyblivých šošoviek, poprípade sa hýbe aj celá lampa. Ak máte len tie naojbyčajnejšie svetlá, aj tam si viete pohybom regulovať minimálne výšku horného svietiaceho bodu. To všetko sa môže stať minulosťou.
 

zdroj: David Dejvo Schun

Ďalšim cieľom je bezpečnosť. Systém je doplnený špeciálnymi lasermi s dosahomo až 600 metrov, ktoré sú schopné rozoznávať okolie auta. Vďaka tomu vždy osvetlia to, čo je potrebné vidieť a súčasne nebudú spôsobovať svetelný smog tam, kde netreba. Navyše budú svetlá schopné výraznejšie označiť rizikové body na ceste ako napríklad chodcov. Kedy sa technológia dostane do áut, zatiaľ nie je známe. Zozačiatku bude pravdepodobne dostupná len pri prémiových modeloch.

Tagy

Pokračovať v čítaní